Vrane: Nevjerojatni ‘matematičari’ ptica
Crows, those remarkable birds often considered the prominent ‘matematičari’ životinjskog svijeta, opet su nas iznenadile. Ovaj put su osvojile još jedan izazov – geometriju. “Tvrdnja da samo ljudi mogu uočiti geometrijsku pravilnost sada je opovrgnuta”, izjavio je Andreas Nieder, kognitivni neurobiolog s Univerziteta u Tübingenu u Njemačkoj, za NPR. “Jer imamo barem vranu [također].” Ova izjava nije mala stvar – nijedna druga nehumana životinja do sada nije pokazala ovu sposobnost, a dokazi se zbrajaju.
Kako su vrane naučene prepoznavati intrudere?
Nieder i njegovi kolege su u svojoj novoj studiji o matematičkim sposobnostima vrana opisali kako su obučavali dvije vrane lešinarke da prepoznaju različite oblike među dvodimenzionalnim vizualnim podacima. “Vranama su prikazani nizovi sa šest istovremeno prikazanih oblika, a trebale su kljucati onaj koji se razlikovao od ostalih pet osnovnih podstimula”, pišu autori.
U biti, ovo je bila posebna video igra za vrane – uz dodatak ukusnih crva. Na ekranu se prikazivalo šest oblika, od kojih je jedan bio drugačiji – “U početku smo prikazali vrlo očito različite figure”, rekao je Nieder. “Na primjer, pet mjeseca i jednu cvijet.” Zadatak vrana bio je kljucati na pravi (to jest, pogrešni) oblik. Kada su to ispravno učinile, dobijale su ukusnu nagradu.
Izvrsne vještine i nevjerojatna otkrića
U svjedočanstvu inteligencije vrana (ili možda samo zbog privlačnosti crva), ptice su brzo shvatile igru. No, za pravi test, zadatak je postao malo složeniji: cvjetovi i mjeseci su nestali; zamijenili su ih kvadrati, rombovi, izosceles trapezoidi i drugi razni četverokuti. Međutim, vrane nisu bile obeshrabrene. “Vrane su bile sposobne spontano detektirati intrudera već prvi put kada su bile testirane s oblikima koji su isključivo kvadrilaterali”, navode autori, s uspjehom znatno višim od slučajne vjerojatnosti.
“One su nam mogle reći, na primjer, ako su vidjele oblik koji jednostavno nije bio kvadrat, malo iskrivljen, među ostalim kvadratima”, rekao je Nieder za Scientific American. “Zaista su to mogle učiniti spontano i razlikovati intruder oblike na temelju geometrijskih razlika bez potrebe za dodatnim treningom.” Čak su i njihovi neuspjesi otkrili skrivenu inteligenciju, koja u nekim slučajevima odražava vrste pogreški koje prave određene ljudske kulture.
Iznenađenje znanstvenika
Ovo je ukupan nevjerojatan otkriće, koje je iznenadilo čak i znanstvenike koji se bave istom tematikom: “Babuni su nam daleko bliži, a obučavali smo ih mnogo više”, rekao je Mathias Sablé-Meyer, kognitivni neuroznanstvenik s University College London, koji je nedavno vodio sličnu studiju temeljenu na geometriji kod te vrste. “Nakon što nismo uspjeli obučiti babune, nikada ne bih očekivao da će vrane to zadatak obaviti.”
Iako su ove geometrijske vještine sofisticirane, Nieder vjeruje da vrane vjerojatno nisu jedina životinja koja ih posjeduje. “Sve te sposobnosti, s biološkog gledišta, evoluirale su jer pružaju prednost preživljavanju ili reprodukciji”, rekao je Nieder za Scientific American. “Ptice možda imaju relativno jednostavne strukture mozga, ali očito to čine na svoj način: ‘Ove životinje su iznimno inteligentne.’, naglašava Nieder.”
Kojim bi se životinjama još takve sposobnosti mogle postaviti?
Koje bi druge životinje mogle tajno briljirati u matematici? Još uvijek to ne znamo – ali prema Niederu, sigurno postoje. “Nikada ne bih rekao da je to jedina vrsta”, rekao je za NPR. “[Samo sada otvaramo ovo istraživačko polje].”
Istraživanje je objavljeno u časopisu Science Advances, što dodatno potkrepljuje važnost i utjecaj ove studije na razumijevanje životinjskih kognitivnih sposobnosti.