Amazonova Vizija: Ulaganja u Umjetnu Inteligenciju i Njihova Dugoročna Očekivanja
U svom najnovijem pismu dioničarima, izvršni direktor Amazona, Andy Jassy, istaknuo je važnost agresivnih ulaganja u umjetnu inteligenciju (AI) za ostvarivanje dugoročnih financijskih koristi. Prema njegovim riječima, Amazon namjerava uložiti više od 100 milijardi dolara u kapitalne projekte do 2025. godine, s većinom sredstava usmjerenih na AI projekte unutar Amazon Web Services (AWS). Jassy je ovu tehnologiju opisao kao “jedinstvenu priliku za reinventiranje svega poznatog”, s obećanjima da će revolucionirati sve, od korisničkog iskustva do produktivnosti na radnom mjestu.
Amazonski financijski rezultati i izazovi
Ovo pismo dolazi oko dva mjeseca nakon što je kompanija objavila svoje financijske rezultate za četvrto tromjesečje i kraj godine 2024. Prema izvještaju, ukupan prihod porastao je za 11% u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši 638 milijardi dolara. Jassy je naglasio da “brzi tempo promjena u tehnologiji, navikama kupaca i novim proizvodima” otežava Amazonu postizanje svog osnovnog cilja: “biti najsredišnija kompanija za kupce na Zemlji.”
Neizmjerna važnost cjeloživotnog učenja
Na sličan način kao i komentari CEO-a Shopifya, Tobiasa Lutkea, o dugoročnom učenju, Jassy je također naglasio potrebu za kontinuiranim učenjem tijekom cijele karijere. Ulaganja nisu jedina stvar koja Amazon čini sličnim nekim startupovima; Jassy je istaknuo kako organizirani kaos može stvoriti inovativnije okruženje. “Tolerirajte nespretne sastanke,” rekao je. “Ne možete rezervirati 60 minuta za izumiti Amazon Prime ili AWS.”
Radna kultura i očekivanja od zaposlenika
Jedna od ključnih razlika između Amazona i manjih, modernih tvrtki leži u agilnosti radne snage i fleksibilnosti. Amazon je poznat po poticanju rada u uredima, a u posljednjim post-pandemijskim godinama, kompanija je promovirala široki povratak u ured. Jassy je ponovio da dolazi do porasta ad-hoc suradnje i brainstorming-a kada su radnici zajedno.
Osam karakteristika Amazona koje ga povezuju sa startupovima
Na kraju svog pisma, Jassy ističe sedam karakteristika koje Amazon čine sličnim startupovima:
- Fokus na rješavanje stvarnog problema kupaca ili značajno poboljšanje korisničkog iskustva.
- Potrebni su ‘graditelji’ koji analiziraju i unapređuju.
- Želja za ‘vlasnicima’ koji preuzimaju odgovornost.
- Brzina i efikasnost timova.
- Sklonost riskiranju.
- Obveza na dostavu rezultata za kupce.
Zaključak
Amazonova ambicija, predvođena Andyjem Jassyjem, pokazuje važnost investicija u budućnost. Usmjeravanje značajnih sredstava u inovacije poput umjetne inteligencije može donijeti dugoročne koristi za kompaniju i njenih korisnike. Kako se svijet tehnologije i poslovanja nastavlja razvijati, važno je da kompanije poput Amazona ostanu fleksibilne i usredotočene na potrebe svojih kupaca, no istovremeno, usprkos izazovima, također pružaju okruženje koje potiče kreativnost i inovaciju.