Nisu samo Nintendo Switch 2 pogođeni tarifama – Framework i Razer su obustavili prodaju svojih prijenosnih računala, a bojim se da neće biti posljednji.

Pristupačnost i izazovi na tržištu PC i gaming hardvera

Posljednjih mjeseci, pristupačnost PC i gaming hardvera postala je značajan problem za mnoge korisnike. Inflacija, preprodaja i carine utjecali su na cijene grafičkih procesora (GPU) renomiranih proizvođača poput Nvidije i AMD-a, koje su znatno porasle iznad preporučenih maloprodajnih cijena (MSRP). Međutim, jedan popularni proizvođač laptopa odlučio je odabrati drugačiji put.

Zaustavljanje prodaje laptopa od strane Framework Computera

Na svojoj stranici X (ranije Twitter), Framework Computer najavio je da će obustaviti prodaju svojih jeftinijih laptopa zbog novih carina koje su na snazi od 5. travnja. Razlog za ovo je što bi, prema riječima tvrtke, ‘prodavali s gubitkom’, što implicira da bi radije izbjegli višestruko povećanje cijena za potrošače i privremeno zaustavili prodaju.

  • Utjecaj Trumpovih carina: Agresivne carine Donalda Trumpa prisilile su mnoge tvrtke na drastične mjere. Primjerice, Nintendo je obustavio prednarudžbe za Switch 2 u SAD-u, pokazujući koliko neizvjesnosti postoji oko potencijalnog utjecaja na MSRP od 449,99 USD / 395,99 GBP / 699,95 AUD.
  • Zadovoljstvo kupaca: Framework želi održati svoju reputaciju kompanije koja brine o potrošačima, omogućujući im da ne troše neprimjereno na slabiji hardver dok izbjegavaju značajne financijske gubitke.

Razer i zabrana prodaje laptopa

S druge strane, tvrtka Razer potpuno je obustavila prodaju svojih Blade gaming laptopa u Americi, pri čemu službena stranica Razer u SAD-u ne prikazuje nijedan model Blade na prodaju. Ova odluka dolazi neposredno nakon lansiranja novog Razer Blade 16, što je iznenađujuće u gaming zajednici.

  • Kvalitetni proizvodi: Razer je poznat među gamerima, a suspendiranje prodaje njihovih najpoznatijih laptopa može značajno utjecati na reputaciju brenda.
  • Strategija čekanja: Iako Razer i Framework čekaju da se situacija smiri, prodaja putem trećih prodavača nije potpuno obustavljena.

Tržište GPU-a u kaosu

Za one koji planiraju kupiti najnovije GPU-ove Nvidije ili AMD-a, gotovo je izvjesno da ih neće pronaći po preporučenim cijenama. Inflacija je već utjecala na tržište, a cijene su dodatno porasle zbog novih carina.

  • Problemi sa serijom RTX 5000: Inflacija cijena GPU-ova, posebno Nvidijine RTX 5000 serije, bila je ozbiljan problem već prije novih carina.
  • Predstojeći RTX 5060 Ti: Leaks sugeriraju da dolaze novi GPU-ovi, poput RTX 5060 Ti, koji bi mogli biti jeftiniji od prethodnika, ali i dalje postoji strah da bi Razer mogao proći kroz slične poteškoće u prodaji, kao što je to činila Framework.

Zaključak

Tržište gaming hardvera suočava se s velikim izazovima koji su rezultat kombinacije inflacije i carinskih propisa. I Framework i Razer nastoje izdržati ovaj turbulentni period, štiteći interese svojih kupaca dok se nalazimo u neizvjesnom vremenu. Budućnost na tržištu GPU-a i laptopa ostaje neizvjesna, ali jasno je da će se mnoga iznenađenja u vezi s cijenama i dostupnošću nastaviti javljati. Dok čekamo da se situacija stabilizira, važno je pratiti trendove i biti spreman na promjene.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ne tražite više osoblja ako to već može učiniti AI, kaže CEO Shopifya

Next Post

Već ima ‘nekoliko’ Switch 2 jedinica u SAD-u prema predsjedniku Nintenda Amerike

Related Posts