Kako je jedno od najvećih svjetskih jezera postalo najmlađa pustinja na svijetu?

Gubitak Aralskog Mora: Priča o Ekološkoj Katastrofi

Aralsko more, nekada jedno od najvećih slatkovodnih tijela na svijetu, drastično je promijenilo svoj oblik do 1960-ih godina. Ova ekološka katastrofa koja je nastala zbog ljudskih aktivnosti sada predstavlja opominjuću priču o tome kako nepravilna upotreba resursa može utjecati na prirodnu ravnotežu.

Kako je sve krenulo?

Aralsko more je prekrivalo površinu od 68,000 kvadratnih kilometara (26,300 kvadratnih milja), što ga je činilo trećim najvećim jezerom na svijetu nakon Kaspijskog mora i jezera Superior. Ali, tijekom sedam desetljeća, dogodilo se nešto katastrofalno. Jezero se prvo počelo dijeliti na manje dijelove, a zatim je većina njegove izvorne površine isparila, ostavljajući iza sebe pustinju.

Povijesni kontekst

Da bismo razumjeli transformaciju Aralskog mora, trebamo se osvrnuti na sovjetsku eru. Dvije glavne rijeke koje su napajale more – Syr Darya i Amu Darya – postale su sve više iskorištavane za navodnjavanje tijekom 1960-ih, što je znatno smanjilo protok vode u jezero.

Drastične promjene kroz desetljeća

Do kraja 1980-ih, Aralsko more se već bilo podijelilo na dva dijela: Veliko Aralsko more na jugu i Malo Aralsko more koje je potpuno teritorijalno prešlo u Kazahstan. Tijekom sljedećih dvadeset godina, situacija se nastavila pogoršavati. Veliko Aralsko more se još jednom podijelilo, stvarajući istočni i zapadni režanj, pri čemu je istočni lobi potpuno nestao, ostavljajući iza sebe Aralkum pustinja – najmlađu pustinjsku regiju na Zemlji.

Posljedice gubitka Aralskog mora

Kada se ogromno jezero pretvori u pustinjsku regiju, to donosi brojne probleme:

  • Industrija ribarstva, koja je nekada cvjetala, potpuno je nestala.
  • Mikroklima regije se drastično promijenila – zime su hladnije, a ljeta vruća.
  • Svakodnevne pješčane oluje šire pijesak i sol na stotinama kilometara, utječući na zdravlje lokalne populacije.

Nada za budućnost: Očuvanje Malog Aralskog mora

U posljednja dva desetljeća međunarodne inicijative pokušavaju spasiti Malo Aralsko more. Izgrađena je brana Kok-Aral kako bi se stabilizirao protok Syr Darya, što je rezultiralo porastom razine vode u Malom Aralskom moru za 4 metra (13 stopa) u posljednjih 20 godina.

Zaključak

Priča o Aralskom moru služi kao važna lekcija o potrebi održivog upravljanja prirodnim resursima. Ova ekološka katastrofa ujedno je i poziv na odgovornost kako bismo zaštitili ono što preostaje i spriječili slične sudbine u budućnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

ugasite svjetla i krenimo – McLaren i Nutribullet predstavljaju nove miješalice s temom F1

Next Post

Možda ćete dobiti besplatni Meta Quest 3 za korištenje na vašem sljedećem letu, ali nisam oduševljen oglašavanjem koje će vam pružiti.

Related Posts