Meksički “Bog oluje” na oltaru u Tikalu potvrđuje invaziju Majačkog Carstva

Tikal: Povijest i Nova Otkrića u Starom Maju

Uvod

Tikal, drevni grad Maya, poznat je po svojim ikoničnim piramidama i hramovima, a njegov značaj ne prestaje fascinirati istraživače. Osim što je bio postavka baze Pobunjeničke Alijanse u filmu “Ratovi zvijezda: Epizoda IV”, nova istraživanja sugeriraju da je ova drevna lokacija mogla biti osvojena od strane druge mezoameričke supersile iz središnjeg Meksika. U ovom članku istražujemo najnovije otkriće koje baca novo svjetlo na Tikal i njegove trgovačke veze.

Tkaljenje povijesti: Od Tikal do Teotihuacána

Smješten u Gvajemali, Tikal je osnovan oko 850. godine prije nove ere. Prema natpisu na kamenoj ploči poznatoj kao Tikal Marcador, ovaj grad je 378. godine nove ere preuzeo grad-država Teotihuacan. Teotihuacan, udaljen više od 1.000 kilometara (630 milja) od Tikal-a, bio je najveći predhispanski grad u Americi te je prethodio osnivanju Aztečkog carstva.

Stephen Houston, jedan od autora istraživanja, ističe: “oko 378. godine nove ere, Teotihuacan je zapravo dekapeirao kraljevstvo.” Uzimajući Tikal pod svoju kontrolu, Teotihuacan je smijenio kralja i uveo “petačku vlast”, kralja lutku koji je bio koristan alat za upravljanje lokalnim poslovima.

Novi uvidi u kulturu i religiju Tikal-a

Istraživanja su pokazala važnost otkrića oltara iz 5. stoljeća nove ere, koji je pronađen zakopan u srcu Tikal-a. Ovaj oltar je ukrašen s četiri oslikane ploče koje prikazuju osobu s pernatim šeširom, okruženu štitovima ili oznakama. Prema istraživačima, ta figura vjerojatno predstavlja jednog od božanstava iz Teotihuacána, dok stil slikanja sugerira da bi ga mogao izraditi umjetnik obučen u Teotihuacánu.

Ključni elementi oltara uključuju i ostatke djeteta zakopano u sjedećem položaju te odrasle osobe koja je imala zeleni obsidijanski strijelac. Ovi ritualni običaji, koji su karakteristični za Teotihuacan, nisu bili uobičajeni u Tikal-u.

Utjecaj Teotihuacána na Tikal i Mesoameriku

Houston zaključno navodi: “Oltar potvrđuje da su bogati vođe iz Teotihuacána došli u Tikal i stvorili replike ritualnih objekata koji su postojali u njihovom matičnom gradu.” Ova otkrića pokazuju koliki je trag Teotihuacan ostavio na Tikal.

Houston dodatno objašnjava širu sliku konkurentnih carstava u drevnoj Mezoamerici: “Središnji Meksikanci su u Maje dolazili jer su smatrali da su to mjesta iznimnog bogatstva, posebnih pera iz tropskih ptica, žada i čokolade.” Za Teotihuacan, Tikal je bio “zemlja mlijeka i meda.”

Završne misli

Nova istraživanja donose vitalne informacije o povezanosti i utjecaju dvije moćne civilizacije – Tikal i Teotihuacan. Ova otkrića ne samo da obogaćuju naše razumijevanje povijesti Maja, već i njihovu dinamičnu interakciju s drugim kulturama. Studija je objavljena u časopisu Antiquity, a očekuje se da će potaknuti daljnja istraživanja o ovom fascinantnom razdoblju povijesti mesoameričkih društava.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nova direktiva Bijele kuće ukida zaštite za AI u ime modernizacije

Next Post

Rusija traži da se više od 200 VPN-ova ukloni iz Play Trgovine – ali Google se opire

Related Posts