Američka vlada kaže da će uštedjeti 1 milijun dolara godišnje ukidanjem magnetske trake – pa postoji li još uvijek mjesto za traku 2025. godine?

Transformacija pohrane podataka: Kako je tape još uvijek relevantan u svijetu moderne tehnologije

U vrijeme kada se tehnologija brzo razvija, ponekad se čini da stari sustavi i rješenja postaju zastarjeli. No, nedavna objava Odjela za efikasnost vlade SAD-a (DOGE) na platformi X (ranije poznatoj kao Twitter) sugerira da to nije uvijek slučaj. Njihov IT tim iz Opće službe (GSA) ostvario je uštedu od 1 milijun dolara godišnje pretvorivši 14,000 magnetskih traka, staru tehnologiju za pohranu informacija, u moderni digitalni sustav.

Što točno znače ovi trenuci?

Iako je vijest potaknula interesovanje, nije bilo navedeno koji tip sustava traka je korišten — bio to veza (reel-to-reel) ili kaseta (cartridge), koliko je trajala migracija podataka ili koja nova tehnologija je zamijenila stari sustav. Pojam “trajna” nagovještava da se možda radi o “Napiši jednom, čitaj mnogo puta” (WORM) rješenju gdje se podaci, nakon što su napisani, ne mogu mijenjati.

S obzirom na navod o tehnologiji starih 70 godina, ostaje nejasno koliko je stari sam sustav koji se mijenja. Vjerujemo da su temeljne komponente nove tehnologije značajno modernije. Prvi tvrdi disk predstavljen je 1956. godine, dok je prvi NAND zabilježen 1987.

Zašto stare tehnologije i dalje imaju značaj?

U mnogim kritičnim situacijama korištenje “starih” tehnologija može se činiti logičnim. Na primjer, američki strateški automatizirani sustav zapovijedanja i kontrole (SACCS), unatoč modernizaciji, i dalje koristi floppy diskove dimenzija 8 inča sve do 2019. godine jer je sustav radio izvanredno dobro. Čak i programerski jezici poput COBOL-a, stari 65 godina, i dalje se koriste u tisućama velikih organizacija širom svijeta, obrađujući transakcije vrijedne 3 trilijuna dolara svakog dana.

Traka kao presudni alat za pohranu

Unatoč svojoj gotovo nevidljivoj prisutnosti na potrošačkom tržištu, traka se i dalje pokazuje kao medij s najvećom dugovječnošću. Linear Tape-Open (LTO) je glavni standard na tržištu koji podržavaju tehnološki divovi poput Fuji, Sony, HPE i IBM. LTO organizacija očekuje da će kapacitet traka rasti s 18TB na do 576TB u sljedećih 15 godina, što predstavlja više od 30 puta povećanje.

Među prednostima traka su:

  • Izvrsna pouzdanost i trajnost
  • Niža cijena u odnosu na druge medije
  • Minimalna potrošnja energije
  • Otporna na EM pulse
  • Mogućnost WORM konfiguracije

Novi izazovi i konkurencija za traku

Iako tape tehnologija i dalje napreduje, postoje novi izazovi. Start-up Cerabyte planira osvježiti tržište s kartridžom kapaciteta 10PB koja bi mogla trajati 5000 godina. Microsoft također radi na Project Silica gotovo deset godina, a skladištenje podataka u DNA obliku može revolucionirati industriju. Međutim, ovi koncepti su još u fazi razvoja i trebati će vrijeme prije nego što postanu komercijalno dostupni.

Zaključak: Tape kao neizostavni suosnivač buduće pohrane

Unatoč činjenici da je tape tehnologija stara 70 godina, ona se i dalje pokazuje kao pravi pobjednik kada je riječ o arhiviranju podataka i hladnom skladištenju. Sa zastrašujućim kapacitetom i izvanrednom pouzdanošću, tape je i dalje ključna komponenta za očuvanje važnih podataka u današnjem brzom tehnološkom okruženju. Stoga, kada razmišljate o rješenju za pohranu, možda je dobra stara traka upravo ono što vam treba.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Evo kako će Android 16 moći brže instalirati vaše aplikacije

Next Post

Mogla bi postojati velika zamka u kupnji fizičkih Nintendo Switch 2 Edition igara

Related Posts