Pacijenti s dugim COVID-om kažu da se još uvijek bore uvjeriti liječnike da je njihova bolest stvarna

Nova Istraživanja O Dugotrajnom COVID-u: Prikaz Stanja Pacijenata

Uvod u problematiku dugotrajnog COVID-a

Nedavna studija koja je obuhvatila dubinske intervjue s 14 osoba koje pate od dugotrajnog COVID-a pokazala je da se oni često osjećaju zanemarenima i nevjerovanima od strane zdravstvenih profesionalaca. Ova situacija može dovesti do odbacivanja psihološke podrške kao dijela njihovog liječenja, koja bi mogla biti korisna, jer pacijenti strahuju da bi takva ponuda mogla implicirati da je njihovo stanje imaginarno.

Iskustva pacijenata s dugotrajnim COVID-om

Prema riječima kliničke psihologinje Sare Petker, jedne od autorica studije, „Naši sudionici žive život konstantne nesigurnosti, boreći se za pronalaženje odgovarajuće terapije. Osobe su nam rekle da se nisu osjećale saslušanima; neki su izgubili povjerenje u liječnike, svoje društvene krugove pa čak i vlastita tijela.“

Petker i profesorica Jane Ogden sa Sveučilišta Surrey proveli su intervjue s 14 odraslih osoba iz Ujedinjenog Kraljevstva koje pate od dugotrajnog COVID-a. Sudionici nisu morali imati formalnu dijagnozu, već su mogli samostalno prijaviti svoje simptome; dugotrajni COVID definiran je kao simptomi COVID-19 koji traju duže od četiri tjedna nakon početnog infekcije.

Kako se dugotrajni COVID prepoznavao

U ranim tjednima pandemije, osobe koje su ozdravile od COVID-a, često s blagim simptomima, primijetile su da se oporavljaju sporije od očekivanog. Među problemima su se javljali iscrpljujući umor, magla u mozgu, kratkoća daha i vrtoglavica, a simptomi su se razlikovali od osobe do osobe. Nedavna istraživanja su definirala više od 200 mogućih simptoma povezanih s dugotrajnim COVID-om, ali je medicinska zajednica tada još uvijek znala vrlo malo o COVID-u.

S vremenom, dugotrajni COVID postao je prepoznat fenomen koji su medicinski istraživači počeli proučavati. No, nekoliko godina kasnije, sudionici istraživanja Petker i Ogden opisali su svoje kontinuirane borbe da se osjećaju saslušanima i vjerovanima od strane zdravstvenih stručnjaka.

Ključni nalazi istraživanja

Intervjui su vođeni između travnja 2022. i ožujka 2023., a iz analize transkripta proizašla su tri glavna tematska zaključka:

  • Sudionici su izrazili nedostatak nade za liječenje svojih simptoma.
  • Neki su opisali kako su ih specijalizirane usluge za dugotrajni COVID odbacile, dok su drugi smatrali da im je liječenje iz tih usluga bilo nedovoljno.
  • Osobe su se osjećale prisiljenima prihvatiti medicinsku poziciju kako bi objasnili svoju bolest, što je često značilo da moraju sami istraživati i smišljati simptome, samo da bi primijetili da je njihovo istraživanje zanemareno od strane liječnika.

Usprkos tome što su neki sudionici opisali reluktanciju prema psihološkim terapijama i antidepresivima koje su im nudili, osjećajući da se fizički aspekti njihovog stanja ne shvaćaju ozbiljno, važno je napomenuti da ova podrška može biti korisna.

Važnost povjerenja u zdravstvenom sustavu

„Problemi nisu u tome što ljudi s dugotrajnim COVID-om odbacuju pomoć, već u dubokoj potrebi za vjerovanjem,“ rekla je Ogden. Studija zaključuje da ako zdravstveni radnici poduzmu korake kako bi osigurali da pacijenti s dugotrajnim COVID-om budu saslušani, i ponude psihološke terapije kao dodatak drugim medicinskim tretmanima, povjerenje pacijenata bi se moglo očuvati.

Završne misli

Za pacijente koji se osjećaju zanemarenima, nuđenje psihološke podrške umjesto medicinske njege može se shvatiti kao uvredljivo. Ova studija, objavljena u časopisu Journal of Health Psychology, predstavlja značajan korak u razumijevanju izazova s kojima se suočavaju osobe s dugotrajnim COVID-om i naglašava važnost povjerenja u zdravstveni sustav.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Najnovije ažuriranje Kindla konačno ispravlja okretanje stranica – i dodaje savršen alat za čitanje za moj mozak nalik na cjedilo

Next Post

Sva-prirodni, polu-prozirni i električno provodni drvo sada je stvarnost

Related Posts