Trump je upravo izrekao neke zaista lude stvari tijekom svog najava izlaska iz Pariza

Kako je povlačenje SAD-a iz Pariškog sporazuma izazvalo globalnu reakciju

Pariški sporazum je jedan od najvažnijih međunarodnih ugovora koji se bavi klimatskim promjenama, a svojom najavom povlačenja iz njega, SAD je izazvao niz reakcija širom svijeta, od šoka do negodovanja. Tijekom nedavne izjave, predsjednik Trump iznio je nekoliko izuzetno kontroverznih tvrdnji koje su potaknule raspravu. U nastavku donosimo pregled najneobičnijih izjava, zajedno sa nužnim ispravkama.

Neobične tvrdnje predsjednika Trampa

  • “Svijet je poludio kada je potpisan Pariški sporazum. To je bilo zato što je stavilo Ameriku u ozbiljan ekonomski nepovoljan položaj.”
  • “Kina može raditi što god želi. Mogu graditi energetske centrale na ugljen, a mi ne možemo.”
  • “Ovaj sporazum je manje o klimi, a više o tome da druge države steknu financijsku prednost nad Sjedinjenim Američkim Državama.”

Ove izjave su više poput teorija zavjere nego istine. Dok je Trump nekada tvrdio da je klimatske promjene izmišljotina koju predvodi Kina, ta se tvrdnja nedavno povukla. Umjesto toga, sada sugerira da je cilj globalne suradnje ukrasti novac Americi, a ne zaštititi planetu ili brinuti se za buduće generacije.

Točne informacije o klimatskim promjenama

Kao odgovor na tvrdnje o Kini i Americi, važno je napomenuti da obje zemlje imaju pravo na svoje energetske politike. Dok Kina prelazi s ugljena na nuklearnu, solarnu i vjetroelektričnu energiju, SAD se čini da odabire manje održive opcije. Ironično, povlačenje iz sporazuma može dovesti do toga da će druge zemlje steći financijsku prednost, dok će Amerika plaćati visoke troškove pokušavajući spasiti opadajuću industriju ugljena.

Oslobađanje od međunarodnih obveza

U njegovoj izjavi, Trump sugerira da će se SAD povući, ali da će i dalje pregovarati o pravednom sporazumu. Ova izjava može se interpretirati kao da je njegovo prisustvo u međunarodnim klimatskim sporazumima nevažno, što je ekvivalentno reći: “Gladan sam. Ako dobijem hranu, super. Ako ne, tko se brine.”

Geopolitički utjecaj

“Izabran sam da predstavljam građane Pittsburgha, a ne Pariza.” Ova izjava odražava općenitu tendenciju odbacivanja globalne odgovornosti u korist lokalnih interesa, no važno je napomenuti da Pariški sporazum nije samo o Parizu već o globalnim klimatskim promjenama.

Obmanjujuće izjave o učinku sporazuma

Trump je također rekao da čak i u slučaju potpunog poštivanja sporazuma, procjenjuje se da bi temperatura pala za samo dvije desetine stupnja do 2100. godine. Međutim, pravilnicima Pariškog sporazuma cilj je ograničiti porast temperature na najviše 2°C do 2100. godine. Trenutno smo na porastu od otprilike 1°C od Industrijske revolucije, što jasno ukazuje na to da imamo još jedan stupanj za spriječiti kako bismo izbjegli katastrofalne posljedice klimatskih promjena.

Zaključak

Povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz Pariškog sporazuma ne donosi dobra rješenja, kako za zemlju, tako ni za svijet. Dok neka druga gospodarstva nastavljaju s razvojem čistih izvora energije, SAD može ostati zaostao i suočen s velikim ekonomskim i klimatskim izazovima. U ovom trenutku, povlačenje iz međunarodne suradnje može se smatrati kratkovidnom politikom koja će dugoročno imati negativne posljedice.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Trumpova administracija otvara milijune hektara na Aljasci za naftnu i plinsku bušotinu

Next Post

Rolajući roboti? Rolajući roboti!

Related Posts