Plan Roberta F. Kennedya za ptičju gripu mogao bi imati teške posljedice za zdravlje svijeta

Nova Strategija Za Borbu Protiv Aviane Influenca: Kontroverzni Plan Roberta F. Kennedya Jr.

Robert F. Kennedy Jr., trenutni tajnik za zdravstvo Sjedinjenih Američkih Država, predložio je zanimljivu, ali i zabrinjavajuću strategiju kako se nositi s potencijalnom prijetnjom ptice gripe. Naime, smatra da bi trebalo dopustiti širenje bolesti među farmama kako bi se identificirali otporniji ptice.

Trenutna Situacija s Avianom Influenzom

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA), avijarna influenca trenutno devastira kokoši u zemlji, uz više od 20 milijuna ptica koje su umrle zbog ove bolesti. Dok su strahovi od zaraze među ljudima trenutno minimalni, s obzirom na samo 70 prijavljenih slučajeva ljudske infekcije virusom ptičje gripe A(H5), situacija može postati ozbiljna.

  • 41 slučaj povezan s oboljelim mliječnim kravama
  • 26 slučaja povezanih s zaraženim peradi A(H5N1)
  • Tri slučaja nemaju utvrđeni izvor zaraze

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) naglašavaju da prijenos virusa s čovjeka na čovjeka još uvijek nije utvrđen, a neposredni rizik za javnost ostaje nizak. No, kako smo naučili iz pandemije COVID-19, promjena virusa u nešto što se može lako prenositi među ljudima može se dogoditi brže nego što mislimo.

Kennedyjeva Kontroverzna Ideja

U nedavnom intervjuu za Fox News, Kennedy je istaknuo da bi farmeri “možda trebali razmotriti mogućnost da dopuste širenje virusa kroz svoju stoku, kako bi identificirali ptice otporne na bolest.” Ova ideja nije samo neuobičajena; mnogi stručnjaci smatraju da je ona izuzetno riskantna.

Naime, dopuštanjem širenja virusa među farmama povećava se rizik od mutacija virusa koje bi mogle omogućiti prijenos bolesti s čovjeka na čovjeka. Dr. James Lawler, stručnjak iz Univerziteta Nebraska, usporedio je to s “bacanjem kockica s tisuću strana” kada je u pitanju rizik od novih infekcija.

Stručna Mišljenja O Planovima

Stručnjaci poput dr. Gail Hansen, bivše veterinarke savezne države Kansas, izrazili su sumnju u Kennedyjeve tvrdnje o prirodnoj otpornosti nekih kokoši. Kako objašnjava, trenutno stanje uzgoja ptica ne pruža dovoljno genetske raznolikosti, što dodatno povećava rizik od katastrofalnih posljedica.

  • Ptice pate od simptoma poput respiratorne teškoće
  • Koordinacija se gubi, dolazi do oticanja glava i unutarnjeg krvarenja
  • Gotovo sve zaražene ptice naposljetku umiru

Zaključak

Dok Kennedyjeva strategija može izgledati kao način za rješavanje problema s avijarnom influencom, savjet stručnjaka ukazuje na to da bi puštanje virusa da se širi moglo imati ozbiljne posljedice ne samo za ptice, već i za ljude. U trenutnom okruženju, održavanje rizika što je niže moguće ključno je za zaštitu javnog zdravlja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Srednjovjekovne i ranonovovjekovne fraze koje i danas koristimo i odakle potječu

Next Post

Kioxia postaje peti proizvođač SSD-a koji lansira SSD klase 120TB, no ovo je jedini koji je Gen5 2.5-inčni model

Related Posts