Koji je najveći cvijet na svijetu?

Upoznajte čudesne biljke: cvijet koji miriše na trulež

Stari stanovnici Zemlje

Biljke su među najstarijim i najvećim organizmima na našem planetu. Primjerice, Pando je ogromna kolonija drveća vrste quaking aspen koja se procjenjuje na 80.000 godina i pokriva područje od 42,6 hektara (105,3 akra). Smatra se jednom od najstarijih i najvećih živih organizama. U oceanskim dubinama, također se nalaze dva najveća jednostanična organizma – alge.

Najveći cvijet na svijetu: Rafflesia arnoldii

Dok je najviše drvo na svijetu skriveno od javnosti, najveći cvijet, Rafflesia arnoldii, daleko je manje tajanstven. Ovaj cvijet, poznat i kao “cvijet leš” ili “lilija leš”, cvjeta s nevjerojatnom veličinom, ali neugodnim mirisom koji podsjeća na trulež. Kako bi privukao insekte koji vole meso, poput muha i buba, ova neobična biljka ispušta jak vonj koji pomaže u oprašivanju i širenju vrste.

Parazitska priroda Rafflesia arnoldii

Rafflesia arnoldii pripada obitelji Rafflesiaceae, koja se sastoji od parazitskih biljaka koje rastu na korijenju ili stabljikama drugih biljaka. Ova posebna vrsta nema stabljike, listove niti korijenje i najčešće se nalazi na vlatima u tropskim kišnim šumama Bornea, Indonezije i Sumatre. Cvijet naraste do promjera od 1 metra (3 stope) i teži oko 9 kilograma (20 funti), no većinu svog života provodi neprimjetno, koristeći hranjive tvari iz domaćina.

Jedinstvena faza rasta

Rafflesia arnoldii počinje svoj radni život kao smeđa kvrga koja liči na kupus. Ove “kupašnje” se polako otvaraju kako bi otkrile veliki, crveni cvijet prekriven bijelim točkicama. Nažalost, nekoliko vrsta u rodu Rafflesia suočeno je s prijetnjom izumiranja zbog ekoturizma i ubiranja zbog navodnih, ali neosnovanih ljekovitih svojstava.

Očuvanje i uzgoj

Iako su napori za kultivaciju bitni za opstojnost ovih biljaka, njihovi specifični ekološki zahtjevi i tajanstvena biologija otežali su čak i uspostavljenim botaničkim vrtovima, poput Kew Gardens u Velikoj Britaniji, da ih uzgajaju. No, Sofi Mursidawati, botaničarka iz Botaničkog vrta Bogor na otoku Javi, uspjela je 2010. godine uspješno uzgojiti muški cvijet sa graftom Tetrastigma loze, čime je stvorila jednu od rijetkih lokacija s uspješno uzgojenim Rafflesia arnoldii.

Amorphophallus titanum: Još jedan “cvijet leš”

No, Rafflesia arnoldii nije jedini ogroman cvijet koji ispušta odvratan miris. Druga vrsta, Amorphophallus titanum, također je poznata kao “cvijet leš”. Ova biljka može narasti do 2,7 metara (9 stopa) u visinu, ali se tehnički sastoji od više cvjetova, stoga ne može tvrditi titulu “najvećeg pojedinačnog cvijeta”. Iako nisu u srodstvu, oba cvijeta koriste isti odvratan miris kako bi privukla oprašivače.

Završna misao

Priroda je puna iznenađenja, a bilje s neugodnim mirisom poput Rafflesia arnoldii i Amorphophallus titanum podsjeća nas na nevjerojatne, ali ponekad i čudne aspekte života na Zemlji. Možda bismo jednom mogli poželjeti cvjetove koji mirišu na nešto drugo osim smrti!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovo je Android tablet bez baterije ili dodirnih mogućnosti, dakle, ovo je samo prijenosni monitor s daljinskim upravljačem.

Next Post

Nepoznata životna forma izgradila je strukture u namibijskoj pustinjskoj steni pre više od milion godina

Related Posts