To je to, 15 godina nakon što je RISC-V debitirao, startup koji su pokrenula četiri bivša zaposlenika Intela želi ga podići na sljedeću razinu i zamijeniti svog bivšeg zaposlenika.

AheadComputing: Nova Era Računalne Arhitekture

Portland, Oregon, postaje središte inovacija zahvaljujući novom startupu, AheadComputing, koji su osnovali bivši inženjeri Intela. Ova tvrtka, koja je osnovana 2024. godine, ulaže u budućnost računalne arhitekture RISC-V, vjerujući da će ona postati dominantna snaga u industriji. U svom prvom krugu financiranja, AheadComputing je prikupio 21,5 milijuna dolara, a vodeći investitor bio je Eclipse, uz sudjelovanje poznatog dizajnera čipova Jima Kellera.

Vizija Tvrtke i Njeni Osnivači

Jim Keller, koji je poznat kao genij iza AMD-ovog Zen arhitekture i originalnog čipa za autonomnu vožnju Tesle, trenutno je izvršni direktor u Tenstorrent, jednoj od vodećih AI hardverskih tvrtki koja se prati u 2025. godini. Cilj AheadComputinga je osigurati da “svatko ima bolji računar” dok vjeruju da je prelazak s proprietarnih arhitektura neizbježan.

Tvrtka planira razviti 64-bitnu arhitekturu RISC-V mikroprocesora, „pomjerajući granice onoga što je moguće u računalstvu“. Osnivačica i izvršna direktorica, Debbie Marr, koja je prethodno radila kao Intel Fellow i glavni arhitekt Grupe za razvoj napredne arhitekture, zajedno s inženjerima Jonathanom Pearceom, Srikanthom Srinivasanom i Markom Dechenem, vidi promjene u industriji kao priliku za inovacije.

Transformacija Računalne Industrije

Debbie Marr ističe da je trenutni ekosustav računalstva u neredu, uz značajne transformacije potaknute novim tržišnim liderima i disruptivnim tehnologijama. „Zbrka koju vidimo predstavlja priliku, a naš tim posjeduje jedinstvenu stručnost koja će pomoći u stvaranju novog i poboljšanog ekosustava za budućnost“, kaže ona.

Dok su x86 i Arm dominirali računalstvom dugi niz godina, AheadComputing smatra da će otvorena arhitektura RISC-V, njena fleksibilnost i troškovne prednosti na kraju postati preferirani izbor. Ovaj pristup bi mogao biti ispravna procjena, pogotovo uz glasine da Arm planira proizvoditi vlastite čipove. AheadComputing planira poslovati pod modelom licenci intelektualnog vlasništva, sličnim pristupu Arm-a.

Poboljšanje Performansi i Ekspanzija Tima

Iako ulaganja u akceleratore temeljene na AI-u rastu, Marr naglašava da performanse po jezgri ostaju često zanemarena, no ključna komponenta računalstva. “Danas postoji prilika za poboljšanje performansi po jezgri, što smatramo osnovom učinkovitosti višep.processornih sustava”, izjavila je.

Od svojeg osnivanja, tvrtka se proširila sa četiri osnivača na tim od 40 članova i ubrzano raste. Zatečeno financiranje će se iskoristiti za zapošljavanje dodatnih inženjera i razvoj ključnog intelektualnog vlasništva. Startup traži strateške partnere kako bi ubrzao svoj prodor na tržište oblaka, umjetne inteligencije i mobilnih tehnologija.

Zaključak

AheadComputing predstavlja uzbudljiv iskorak u svijetu računalstva, a njihova predanost razvoju RISC-V tehnologije ukazuje na promjene koje dolaze. S tim u pozadini, ova tvrtka nije samo nova igračica; ona ima potencijal redefinirati pristup kojem se industrija računalstva okrenula. Dok se brzo šire i razvijaju svoje ideje, vrijedi pratiti kako će utjecati na budućnost tehnologije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

U oceanu postoji samo jedna vrsta cvjetnice, i prekrasna je

Next Post

Samsung mi je upravo rekao da će Galaxy S25 Edge imati izdržljivost koja odgovara njegovom ‘sexy’ obliku.

Related Posts