Budućnost rijeke Colorado: Kriza s financiranjem
Rijeka Colorado suočava se s neizvjesnom budućnošću nakon što je predsjednik Trump obustavio isplate za program vrijedan 4 milijarde dolara, osmišljen za očuvanje njenog toka. Ova situacija povezana je s izvršnom naredbom koju je Trump potpisao prvog dana svog drugog mandata, pod imenom “Oslobađanje Američke energije”. Cilj ove naredbe je “osloboditi pristupačnu i pouzdanu energiju i prirodne resurse Amerike” uklanjanjem, kako se navodi, “opterećujućih i ideološki motiviranih regulacija.”
Financijska situacija
Naredba predviđa “odmah obustaviti isplatu sredstava odobrenih putem Zakona o smanjenju inflacije iz 2022. godine.” Dio ovog plana iz Bidenove administracije predvidio je 4 milijarde dolara za sprječavanje suša u slivu rijeke Colorado putem poboljšanja očuvanja vode, povećanja učinkovitosti korištenja vode i smanjenja rizika od kolapsa brana. Iako je dio tih sredstava već dostavljen, izvršna naredba dovela je u pitanje hoće li programi za rijeku dobiti preostalo financiranje koje im je potrebno.
Nedostatak nade
Ove nedjelje, Trumpova administracija navodno je otkazala zakazani sastanak s grupom koja upravlja Branom Glen Canyon na rijeci Colorado. Steve Wolff, generalni menadžer Južnog okruga za očuvanje vode u Durangu, istaknuo je: “Nadam se da će i demokrate i republikanci na Zapadu prepoznati važnost ovog financiranja i onoga što čini za lokalne zajednice. Također se nadam da će moći pritisnuti prave političke dugmadi u Washingtonu kako bi se ova sredstva isplatila onako kako je to predstavio Ured za obnovu.”
Rijeka Colorado i njen značaj
Sliv rijeke Colorado pokriva oko 647,497 četvornih kilometara (250,000 četvornih milja), što čini otprilike 8 posto američkog kopna. Rijeka teče više od 2,300 kilometara (oko 1,500 milja) i predstavlja ključni vodni resurs za 40 milijuna ljudi koji žive u Arizoni, Kaliforniji, Coloradu, Nevadi, Novom Meksiku, Utahu i Wyomingu. Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, njene vode su dosegle povijesno niske razine – toliko niske da rijeka više ne dotiče more. Klimatske promjene, loše upravljanje i kronična prekomjerna upotreba uzrokovali su njen kraj.
Političke rasprave
Pitanje rješavanja krize rijeke izazvalo je nesuglasice među donosiocima odluka, koji se bore s ravnotežom raspodjele vode i smanjenjem prekomjerne upotrebe. Mnogi su se nadali da će Zakon o smanjenju inflacije iz 2022. godine pomoći u rješavanju ovih problema. Nažalost, sada više nije tako sigurno.
Opasnost od gubitka suradnje
Anne Castle, bivša američka povjerenica za Gornju rijeku Colorado, izjavila je za NPR: “Ovo nisu ‘woke’ ekološki programi. Oni su ključni za [nastavak] mogućnosti preusmjeravanja vode.” Dodala je: “Gubitak ovih odobrenih sredstava poništava godine i godine vrlo pažljive suradnje među državama u slivu rijeke Colorado i ugrožava održivost cijelog sustava.”
Zaključak
Situacija s rijekom Colorado zahtijeva hitnu pažnju i djelovanje. Održavanje financiranja ključno je za budućnost ovog vitalnog vodnog resursa koji podržava milijune ljudi. Kroz suradnju i odlučnost, moguće je pronaći rješenja koja će osigurati vodu za buduće generacije.