John Quincy Adams: Predsjednik koji je vjerovao u šuplju Zemlju
John Quincy Adams, šesti predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, bio je iznimno talentirani student na Harvardu i jedan od najvažnijih diplomata u američkoj povijesti. Godine 1841. uspješno je branio pobunjenike s broda robova La Amistad, što ih je oslobodilo od ropstva. Međutim, njegov interes nije bio samo u pravdi i politici; Adams je bio uvjeren da je Zemlja šuplja i da sadrži moguće nastanjene podzemne svjetove.
Pohod na središte Zemlje
Tijekom svog predsjedničkog mandata od 1825. do 1829. godine, Adams je potvrdio financiranje stvarnog putovanja do središta Zemlje. Njegov cilj bio je otkriti što se skriva ispod vanjske ljuske našeg planeta i pronaći “ljude krtice” koji žive u tim dubinama. Iako nije jasno je li doista vjerovao da bi mali ljudi mogli mirno živjeti ispod Zemljine kore, recimo da je bio veliki obožavatelj prirode i istraživanja.
Teorija šuplje Zemlje kroz povijest
Ideja o šupljoj Zemlji postoji već stoljećima i može se naći u mnogim religijama i kulturama. No, zapravo je u 19. stoljeću došlo do popularizacije teorije šuplje Zemlje, kada su njeni zagovornici vjerovali da bi moglo biti moguće pristupiti unutrašnjim slojevima planete kroz ogromne otvore na polovima. John Cleves Symmes Jr., američki vojni časnik i predavač, iznio je svoju verziju teorije šuplje Zemlje tijekom 1820-ih.
Symmesova misija i poziv na avanturu
Symmes je vjerovao da postoje ogromne rupe na polovima koje omogućuju pristup unutarnjim ljuskama Zemlje. U to doba, znanje o tim područjima bilo je iznimno ograničeno. Prva ekspedicija koja je uspješno stigla do Južnog pola vođena je Roaldom Amundsenom 1911. godine, a prvi let iznad Sjevernog pola dogodio se tek 1926. godine. Da bi dokazao svoju teoriju, Symmes je odlučio organizirati ekspediciju do “rupe na Sjevernom polu” kako bi se susreo s podzemnim bićima. U svom pozivu, objavio je da traži 100 “hrabrih suputnika” koji će mu se pridružiti na ovom neobičnom putovanju, koje bi krenulo iz Sibira, preko “leda zamrznutoga mora”, uz pomoć jelena.
> “Siguran sam da ćemo pronaći topla i plodna zemljišta, puna korisnih biljaka i životinja, ako ne i ljudi, kada stignemo na jedan stupanj sjeverno od 82. latitude,” napisao je Symmes u svom pozivu.
Adamsova podrška i naposljetku neuspjeh ekspedicije
Kako je bilo osnovati takvu ekspediciju? Naravno, uz malo pomoći od vlade. Adams, unatoč sarkazmu prema teoriji šuplje Zemlje, mogao je povjerovati u Symmesovu misiju i potaknuti financiranje ekspedicije. Nažalost, 1829. godine Adams je smijenjen s dužnosti i naslijedio ga je Andrew Jackson. Dok je Jackson bio na vlasti, planovi za ekspediciju su otpali, a Symmes nikada nije imao priliku susresti svoje “ljude krtice”.
Zaključak
Ne možemo biti sigurni koliko su bile realne Adamsove ambicije otkrivanja unutrašnjosti Zemlje, no njegova strast prema prirodi i istraživanju bila je neosporna. Teorije šuplje Zemlje i dalje intrigiraju ljude diljem svijeta, podsjećajući nas na nevjerojatnu radoznalost koja je oblikovala ljudsku povijest. Adamsov doprinos ovoj temi ostaje fascinantna priča o znanosti i mitologiji, koja će zasigurno nadahnuti generacije koje dolaze.