Tramp i Digitalne Porezi: Kako će Utjecati na Tehnološke Kompanije
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, nedavno je upozorio da bi zemlje koje pokušavaju oporezivati američke tehnološke kompanije mogle suočiti s dodatnim carinama. Uoči nedavnih američkih izbora, izvršni direktor Meta-platforme, Mark Zuckerberg, pozvao je Trumpa da spriječi Europsku uniju od izricanja kazni američkim kompanijama zbog kršenja propisa o privatnosti podataka i antitrustovskih zakona.
Položaj Američkih Kompanija
U nedavnom memorandum, Trump je istaknuo: “Moja administracija neće dopustiti da američke kompanije, radnici i interesi ekonomske i nacionalne sigurnosti budu ugroženi jednostranim, antikonkurentnim politikama i praksama stranih vlada.”
Digitalne usluge porezi (DST) su jedan od glavnih ciljeva ovog memoranduma, a Trump ih kritizira već duže vremena. Ovi porezi su uvedeni kako bi se spriječilo da tehnološke kompanije ostvaruju profite u jednoj zemlji, a zatim taj novac prebacuju u drugu zemlju s manje rigoroznim poreznim zakonima. Kao što navodi The Register, pretplate na Netflix plaćale su se Netflix entitetu registriranom u Nizozemskoj, unatoč tome što su korisnici iz cijelog svijeta uplatom svojih pretplata zapravo izbjegavali plaćanje poreza koji bi obično bio obavezan za gospodarsku aktivnost u zemlji korisnika.
Povijesni Kontekst i Utjecaji
“Američka poduzeća više neće podržavati neuspjele strane ekonomije kroz ucjenjivačke kazne i poreze. Sve ove mjere krše američki suverenitet, premještaju američke poslove u inozemstvo, ograničavaju globalnu konkurentnost američkih kompanija i povećavaju operativne troškove, dok izlažu naše osjetljive informacije potencijalno neprijateljskim stranim regulatorima,” dodaje se u Trumpovom memorandumu.
Bidenova administracija također nije bila naklonjena DST-ovima; Ujedinjeno Kraljevstvo, Europa i Indija su smanjili neka od DST pravila umjesto da se suoče s 25% carinama. Ovi porezi su isprva implementirani kao privremena mjera dok su čekali šire planove Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za smanjenje rupa u poreznoj politici.
Izazovi za Tehnološki Sektor
Unatoč tome što mnoge vrhunske američke tehnološke kompanije i dalje izbjegavaju plaćanje poreza, dok bilježe rekordne profite, OECD je pokazao se kao nedjelotvoran u svom cilju. Svaka zemlja koja pokuša nametnuti porez američkim tehnološkim kompanijama mora će se suočiti s Trumpovim bijesom.
Zaključak
Ova situacija oko digitalnih usluga poreza predstavlja značajan izazov za američke tehnološke kompanije, kao i za inozemne vlade koje žele regulirati globalni tehnološki sektor. Kako se situacija razvija, bit će zanimljivo pratiti kako će Trumpova administracija reagirati na dodatne zahtjeve stranih vlada za oporezivanje, kao i kako će to utjecati na globalnu konkurentnost američkih kompanija.