Rijetki slani bazeni Crvenog mora su jedno od najekstremnijih okruženja na Zemlji

Otkriće slanih bazena u Crvenom moru: Izvanredni život u ekstremnim uvjetima

Jedan zgodan fiktivni matematičar jednom je rekao da život, hm, pronalazi način – i nije pogriješio. Naša Zemlja obiluje organizmima koji preživljavaju u najekstremnijim okruženjima, uključujući i rijetke slane bazene u dubokim vodama Crvenog mora, koje su jedva otkrivene. Ovaj članak istražuje fascinantno otkriće i važnost ovih slanih bazena za znanost i potrage za životom izvan Zemlje.

Gdje se nalaze slani bazeni?

Spomenuti slani bazeni nalaze se u zaljevu Akaba, velikoj regiji na sjeveroistoku Crvenog mora koja se nalazi između Arapskog i Sinajskog poluotoka. U 2020. godini, marinski geoznanstvenik Sam Purkis i njegov tim sudjelovali su u istraživačkom putovanju OceanXplorer, koji je bio prvi koji je otkrio slane bazene u ovom zaljevu.

Izvanredno otkriće

„Imali smo veliku sreću“, izjavio je Purkis u objavi 2022. godine, kada je objavljena studija koja detaljno opisuje nalaze tima u časopisu Communications Earth & Environment. „Otkriće se dogodilo u posljednjih pet minuta desetosatnog uranjanja ROV-a koje smo mogli posvetiti ovom projektu.“ Ono što su pronašli bila je neprijateljska sredina za većinu organizama; kompleks bazena nalazi se na dubini od 1,770 metara (5,807 stopa), zasićen je slanošću i potpuno je bez kisika – uvjeti koji ne izgledaju pogodni za život.

Unatoč izazovnim uvjetima, slani bazeni bili su puni života. „Na ovoj velikoj dubini obično nema mnogo života na morskom dnu,“ rekao je Purkis za Live Science. „Međutim, slani bazeni predstavljaju bogatu oazu života. Gusti tepisi mikroba podržavaju raznoliku zajednicu životinja.“ Ova zajednica uključuje stvorenja poput jegulja, plosnatih riba i morskih pasa.

Kako život uspijeva?

Purkis i njegovi suradnici pišu u svojoj studiji da „[o]vi predatori čini se namjerno krstare površinom slane vode“, čekajući na nesretne duše koje slučajno završe u bazenima i odmah budu oslabljene ili ubijene anoksičnim vodama. Pod uvjetima u kojima samo ekstremofili mogu preživjeti, slani bazeni postavljaju nova pitanja o granicama života.

Ako slani bazeni pričaju, što otkrivaju?

Ovi bazeni bi mogli sadržavati i tragove meteorološke i geološke prošlosti ovog područja – i to ne bilo kakve, već one koje bi mogla otkriti samo moderna istraživanja. Prema riječima istraživača, analiza sedimentnih uzoraka iz bazena otkrila je „neprekinut zapis prošlih kiša u regiji, koji seže više od 1,000 godina unatrag, kao i tragove potresa i tsunamija.“

Što ovo znači za buduća istraživanja?

Purkis smatra da ekstremna okruženja poput ovih slanih bazena mogu igrati ključnu ulogu u razumijevanju života izvan Zemlje. „Dok ne razumijemo granice života na Zemlji, bit će teško odrediti mogu li vanjski planeti ugostiti bilo kakve žive organizme,“ naglašava Purkis. „Naše otkriće bogate zajednice mikroba koji preživljavaju u ekstremnim uvjetima može pomoći u istraživanju granica života na Zemlji i primijeniti se u potrazi za životom drugdje u našem Sunčevom sustavu i izvan njega.“

Zaključak

Otkriće slanih bazena u Crvenom moru ne samo da naglašava nevjerojatne prilagodbe organizama, već i pruža uvid u prošlost i budućnost života na Zemlji i van nje. Ova istraživanja nas potiču da preispitamo što znači biti živo biće u najtežim uvjetima, otvarajući vrata novim istraživanjima koja bi mogla promijeniti naš pogled na život u svemiru.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nakon Solidigma, Samsunga i Phisona, Sandisk uvodi 122,88 TB SSD pod nazivom UltraQLC DC SN670

Next Post

Beterbiev protiv Bivola 2 UŽIVO: Prijenos borbe, najjeftinije PPV ponude, kako gledati ponovni meč za titulu u poluteškoj kategoriji

Related Posts