Neandertalci: Tajna Prehistoricnog Postojanja i Njihova Genetska Raznolikost
Neandertalci su opstali u Euroaziji sve do otprilike prije 40,000 godina, ali nova istraživanja sugeriraju da su njihovi brojevi drastično opali oko 70,000 godina prije njihovog konačnog izumiranja. Ova promjena dovela je do značajnog smanjenja genetske i fizičke raznolikosti unutar populacije Neandertalaca, što je rezultiralo gotovo homogene skupine karakteristika među posljednjim predstavnicima ove vrste.
Razumijevanje Neandertalizacije
Razumijevanje kako su prehistorični hominidi postali Neandertalizirani predstavlja enigma za znanstvenike. Do sada znamo da su naši izumrli srodnici proizašli iz situacije poznate kao “Muddle in the Middle”, koja se odnosi na kompleksne i preklapajuće atribute koje dijele različite ljudske vrste tijekom srednjeg pleistocena. Iz ove mješavine, prototip poznat kao “pre-Neandertalci” na kraju se pojavio, a najbolji kosturi ove populacije pronađeni su na nalazištu Sima de los Huesos u Španiji i datirani su na 430,000 godina.
Pojava rane i klasične vrste Neandertalaca
S vremenom, definirajuće karakteristike vrste počele su se oblikovati, što je dalo početak ranim Neandercima, uključujući fosile stare od 120,000 do 130,000 godina pronađene u Krapini, Hrvatska. Klasični Neandertalci, sa svojim prepoznatljivim morfološkim značajkama, pojavili su se tek u posljednjih 110,000 godina. Nakon što je 2010. godine potpuno sekvencioniran prvi genom ove vrste, otkriveno je da su kasniji Neandertalci bili znatno manje genetski raznoliki od modernih ljudi, što je dovelo do sumnje da su ovi prehistorični hominidi doživjeli katastrofalni demografski kolaps – ili genetsku usku vrata – u nekom trenutku.
Kada se dogodio demografski kolaps?
Točno kada je došlo do ovog masovnog izumiranja predmet je rasprave, s nekim stručnjacima koji vjeruju da se dogodilo rano u liniji Neandertalaca, dok drugi sumnjaju da se to poklopilo s pojavom klasičnih Neandertalaca. Nažalost, nedostatak očuvanog DNK ranijih Neandertalaca spriječio je znanstvenike da rekonstruiraju potpunu genetsku povijest ovih drevnih hominida.
Nova istraživanja i otkrića
Kako bi zaobišli ovaj problem, autori novog istraživanja proveli su dubinsku morfološku analizu takozvanog “koštanog labirinta” unutarnjeg uha različitih populacija Neandertalaca. Uspoređujući pre-Neandertalske uzorke iz Sima de los Huesos s ranim Neandertalcima iz Krapine i raznim klasičnim Neandertalcima, istraživači su mogli ilustrirati kako je morfološka raznolikost oscilirala tijekom postojanja ove zagonetne vrste.
Rezultati su pokazali da su Krapinski Neandertalci bili varijabilniji od onih iz Sima de los Huesos, što znači da je genetska raznolikost morala rasti između 430,000 i 120,000 godina. Time autori studije isključuju mogućnost da je uska vrata nastala rano u vremenskoj liniji Neandertalaca. Međutim, klasični Neandertalci su prikazali značajno smanjenje morfološke varijacije u usporedbi s ranim Neandertalcima, što ukazuje da je do uskih vrata došlo nakon populacije iz Krapine.
Značaj istraživanja
Iako nije jasno kada ili zašto je populacija pala, neki istraživači ranije su sugerirali da se katastrofa dogodila otprilike prije 110,000 godina. “Uključivanjem fosila iz širokog geografskog i vremenskog raspona, uspjeli smo zabilježiti sveobuhvatan prikaz evolucije Neandertalaca,” objasnila je koautica studije, Mercedes Conde-Valverde. “Smanjenje raznolikosti između uzorka iz Krapine i klasičnih Neandertalaca posebno je upečatljivo i jasno, pružajući dokaz o događaju uskih vrata.”
Glavni autor Alessandro Urciuoli dodao je, “Bili smo iznenađeni kada smo otkrili da su pre-Neandertalci iz Sima de los Huesos imali razinu morfološke raznolikosti sličnu onoj ranih Neandertalaca iz Krapine.” Ova otkrića izazivaju uobičajenu pretpostavku o događaju uskih vrata na samom početku linije Neandertalaca.
Zaključak
Nova saznanja o Neandertalcima ne samo da proširuju naše razumijevanje evolucijske povijesti, već također otvaraju vrata za daljnja istraživanja vezana uz genetsku raznolikost i prilagodljivost ove vrste. S obzirom na kompleksnost i tajanstvenost Neandertalaca, svaki novi uvid nas sve više približava otkrivanju tajni koje su oblikovale našu ljudsku evoluciju.