John McFall: Prvi Astronaut s Invaliditetom na Misiji u Svemir
Uvod
John McFall, bivši paraolimpijac i trenutni kirurg, postao je prvi astronaut s invaliditetom koji je odobren za misiju na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS). Ovaj revolucionarni korak dolazi nakon niza studija o izvodivosti koje je provela Europska svemirska agencija (ESA). U ovom članku istražit ćemo putovanje McFalla od motociklističke nesreće do potencijalnog leta u svemir.
Putovanje do Svemira
Godine 2000., u dobi od 19 godina, McFall je doživio tešku motociklističku nesreću koja je rezultirala amputacijom njegove desne noge. Nakon što je dobio protezu, odlučio je započeti trčanje i uspješno je predstavljao Veliku Britaniju kao paraolimpijski sprinter, osvojivši brojne medalje. Uz svoje sportske uspjehe, McFall je stekao i značajna medicinska priznanja kao traumatolog i ortopedski kirurg.
Pristup Svemiru za Sve
U 2022. godini, McFall se pridružio ESA-inom programu “Fly!”, koji ima za cilj učiniti svemirski let dostupnim za sve. ESA objašnjava: “Po prvi puta istražujemo može li astronaut s fizičkom invaliditetom sudjelovati u dugotrajnim misijama na Međunarodnoj svemirskoj postaji.” McFallova stručnost pomaže razvijanju inovativnih rješenja za ljude s invaliditetom koji se suočavaju s izazovima u svemiru, kao što su prilagodba na mikrogravity, tjelesna kondicija i integracija tehnologije.
Izazovi i Rješenja
Serija studija izvodivosti koje je provela ESA ispitivala je hoće li biti moguće da osobe s invaliditetom postanu puni članovi posade na svemirskoj postaji. Ove studije uključivale su letove na “vomi kometu” i testiranje na nagibnoj ploči kako bi se simulirali učinci mikrogravityja. “U mikrogravityju, tekućine u tijelu premještaju se prema glavi, što uzrokuje smanjenje volumena donjeg dijela noge za 5-10% unutar prvih nekoliko sati u svemiru”, objašnjava ESA.
Odobrenje za Misiju
Nakon završetka ovih studija, McFall je odobren za šestomjesečnu misiju na ISS-u. “Predivno je što možemo reći da smo, nakon mnogo rada u proteklih 18 mjeseci, dokazali da je tehnički moguće da osoba s invaliditetom, poput mene, poleti u dugotrajnu misiju”, izjavio je McFall. Nova faza projekta, nazvana “Fly! Mission Ready”, uključuje certifikaciju opreme i pripremu za moguću misiju.
Sljedeći Koraci
Druga faza programa uključivat će certifikaciju McFallove proteze za korištenje u mikrogravityju. ESA će tako osigurati da je boravak s invaliditetom na ISS-u siguran te će istražiti znanstveni rad koji bi McFall mogao provesti tijekom misije. “Nadam se da će ono što radimo u svemiru imati pozitivan utjecaj na ljude ovdje na Zemlji”, dodao je McFall.
Završne Misli
McFallovo sudjelovanje u ESA-inoj obuci rezerve astronauta u Njemačkoj predstavlja važan korak prema njegovoj potencijalnoj misiji. Njegovo putovanje slavi raznolikost i napore da se svemirske mogućnosti učine dostupnima svima, bez obzira na fizička ograničenja. Ova faza “Mission Ready” predstavlja značajnu prekretnicu u povijesti ljudskih letova u svemir, otvarajući vrata novim mogućnostima za astronaute s invaliditetom.