Obližnja supernova mogla je uzrokovati drevni porast virusne diversifikacije u Africi

Utjecaj supernova na evoluciju virusa u Jezeru Tanganyika

Uvod

Nedavna istraživanja sugeriraju da je eksplozija supernove koja se dogodila prije 2-3 milijuna godina mogla uzrokovati porast virusa u Jezeru Tanganyika u Africi. Ova veza može se činiti spekulativnom, ali ako se potvrdi, mogla bi promijeniti naše razumijevanje uzroka pojave novih vrsta, ne samo na viralnoj razini. U ovom članku istražujemo kako je supernova mogla utjecati na našu planetu.

Kao što supernova utječe na Zemlju

Kada supernova eksplodira u našem dijelu galaksije, najprvo primijetimo bljesak svjetlosti i kozmičke zrake koje mogu utjecati na našu gornju atmosferu. Kasnije, elementi nastali u toj eksploziji, poput željeza-60, mogu se naći na Zemlji. Ovaj izotop je od velikog značaja za istraživanja jer nam pomaže da identificiramo drevne astronomske događaje.

Željezo-60 i prošlost Zemlje

Povećanje razine željeza-60 u sedimentima stari između 3,4 i 1,7 milijuna godina ukazuje na neki vanzemaljski događaj. Jedna studija povezuje ovo povećanje s viralnom diverzifikacijom, sugerirajući da je supernova iz Tucana-Horologium asocijacije mogla povećati razinu zračenja dovoljno da utječe na DNK života u Jezeru Tanganyika tijekom oko 10.000 godina, usprkos zaštiti koju pružaju naša atmosfera i magnetosfera.

Povezanost virusa i supernova

Caitlyn Nojiri, studentica astronomije na Sveučilištu Kalifornija u Santa Cruzu, istražuje izvor posljednjeg povećanja razine željeza-60. “Željezo-60 nam pomaže da pratimo kada su se supernove događale,” izjavila je Nojiri. Njihovo istraživanje sugerira da je željezo-60 moglo doći iz supernova u jednoj od dviju zvjezdanih asocijacija: Gornjem Centaurus Lupus ili Tucana-Horologium.

Geografska udaljenost i radijacija

Važno je znati udaljenost do supernove jer nam omogućuje modeliranje proizvedene radijacije u skladu s trenutnim obrascima visokoenergetskog kozmičkog zračenja. Prema autorima, aktivnost supernova koja se odvija u blizini može povećati razine radijacije na površini Zemlje, što bi moglo imati dubok utjecaj na evoluciju života.

Veza s virusima i značaj istraživanja

Prethodne studije ukazale su na nagli porast virusa u Jezeru Tanganyika, jednom od najvažnijih vodenih tijela na svijetu. “Ne možemo reći da su oni povezani, ali imaju sličan vremenski okvir,” dodaje Nojiri. Dok daljnja istraživanja trebaju potvrditi ovu povezanost, rad je već prepoznat kao izvanredan, a Nojiri je postala prva studentica koja je pozvana da održi seminar na Centru za kozmologiju i astropartikulske fizike.

Zaključak

Istraživanja poput onog koje vodi Caitlyn Nojiri vrlo su važna za razumijevanje složenih odnosa između astronomskih događaja i biološke evolucije na Zemlji. Dok čekamo daljnje potvrde, jedno je sigurno: daleke supernove možda uistinu imaju značajan utjecaj na našu planetu i evoluciju života. Ako se veza potvrdi, moglo bi to otvoriti nove horizonte u znanstvenim istraživanjima i razumijevanju našeg svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Kako termosica zna zadržati vruće stvari vrućima i hladne stvari hladnima?

Next Post

Američki vojnik priznaje krivnju za cyber napade na AT&T i Verizon, povezane s krađom podataka Snowflakea

Related Posts