5 životinja koje su zapravo kolonije malih stvorenja

Colonijalni Organizmi: Čudna Stvorenja koja su Veća od Zbroja svojih Dijelova

Baš kao i uspješni sportski timovi, neka stvorenja zaista su veća od zbroja svojih dijelova. Ova neobična bića, poznata kao kolonijalni organizmi, doimaju se kao jedinstveni organizam, ali zapravo su sastavljena od mnogih malih jedinki koje zajednički rade na ostvarenju zajedničkog cilja. Zanimljivo je da su mnoga od ovih konglomerata visoko otrovna.

Mit o Portugalskom Prazniku

Reputacija portugalskog praznika kao jednog od najstrašnijih meduza na svijetu je potpuna zabluda – zapravo nije meduza. Ovaj organizam se klasificira kao siphonofora, što znači da je to kolonija milijuna identičnih klonova poznatih kao zooidi. Iako su ovi zooidi odvojene jedinke, ne mogu preživjeti samostalno i moraju se udružiti kako bi stvorili ogroman agregat. Kada se ujedine u portugalski praznik, zooidi se specijaliziraju, svaki obavljajući određenu funkciju koja pomaže koloniji da napreduje.

  • Neki zooidi omogućuju kretanje organizma.
  • Drugi čine dugačke pipke, koji su puni otrovnih nematocista.

Korali: Srodnici Portugalskog Praznika

Iako nisu mobilni (uz neke iznimke), korali imaju mnogo zajedničkog s portugalskim praznikom. Najznačajnije je to da su i oni kolonijalne životinje, sastavljene od velikih brojeva malih jedinki zvanih polipi. Svaki polip ima svoju otvor za hranjenje, a često su okruženi malim pipcima opremljenim nematocistima koji se koriste za paraliziranje i ubijanje plijena.

Raznolikost Siphonofora

U svijetu siphonofora, portugalski praznik nije jedinstven. Postoji oko 175 vrsta ovih okupljanja zooida koja se skrivaju u oceanima. Među njima, Apolemia uvaria, poznatija kao “dugačka žica”, ističe se. Ova vrsta je zabilježena uz obalu Australije 2020. godine, a procjenjuje se da je mjerila oko 120 metara (393 stope) od kraja do kraja. Unatoč ovoj nevjerojatnoj dužini, nedostatak debljine znači da nije ni blizu veličine plavetnila ubojice, i ne predstavlja prijetnju tituli najveće životinje na svijetu.

Bryozoani: Nevjerojatne Zajednice

U 2024. godini, izvještaji o neobičnim, vanzemaljskim oblicima koji su se pojavili širom Sjeverne Amerike izazvali su kratku paniku, premda su se ispostavilo da su to bezopasni bryozoani. Poznati kao mahovinske životinje, ovi organizmi se sastoje od ogromnog broja zooida koji rade zajedno. Grupe kolonija formiraju delikatnu strukturu poznatu kao šikara. Među različitim tipovima zooida u bryozoanima nalaze se avikularije, koje su specijalizirane za obranu, koristeći svoje kljunaste vrhove za napad na neprijatelje.

Inovacije u Dubokom Moru

Još jedna siphonofora otkrivena je u dubokom moru 2005. godine. Uglavnom se nalazila na dubinama između 1,600 i 2,300 metara (5,250 do 7,550 stopa), a njen pripadnik roda Erenna bio je posebno jedinstven po tome što je bio prvi morski beskralježnjak ikada pronađen koji koristi crvenu fluorescenciju kako bi privukao plijen. Dok su plava i zelena bioluminiscencija u moru uobičajene, crvena je prilično rijetka, jer dugački valovi ove boje svjetlosti ne putuju daleko u dubinama. Otkriće ovog neobičnog siphonofora promijenilo je taj dugogodišnji stav.

Zaključak

Kolonijalni organizmi, poput portugalskog praznika i bryozoana, fascinantni su primjeri prirode kada se višestruke jedinke udružuju u zajednički cilj. Njihova složena struktura i specijalizacija ne samo da izazivaju divljenje, već također naglašavaju raznolikost živog svijeta koja nas okružuje. Nastavimo istraživati i učiti o ovim nevjerojatnim stvorenjima koja su definicija “više od zbroja svojih dijelova”.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Curenje broja modela Google Pixel 10 sugerira da je sljedeći Googleov flagship na putu

Next Post

Koliko sati sna vam zapravo treba dnevno?

Related Posts