Pale Blue Dot: Sjećanje na Povijesnu Fotografiju Zemlje
Uvod
Prije trideset pet godina, 14. veljače 1990. godine, sonda Voyager 1 zabilježila je svoju posljednju seriju fotografija. Ova misija, koja je započela 1977. godine, postigla je svoj cilj istraživanja Jupiterovog i Saturnovog sustava. Najvažnija fotografija koju je Voyager snimio – “Pale Blue Dot” (Bleda Plava Točka) – promijenila je način na koji vidimo našu planetu u prostranstvu svemira.
Putovanje Voyager 1
Sonda Voyager 1 lansirana je 1977. godine, a susrela je Jupiter u siječnju 1979. godine, a 21 mjesec kasnije proletjela je pored Saturna. Danas, Voyager 1 i dalje putuje izvan formalnih granica Sunčevog sustava, nastavljajući da šalje podatke dok se udaljava od našeg doma.
Fotografija “Pale Blue Dot”
Astronom i znanstveni komunikator Carl Sagan nagovarao je NASA-u da ponovno aktivira kameru Voyager 1 kako bi snimila Zemlju iz daljine. Na njegovu sreću, 14. veljače 1990. godine, njegova želja je ispunjena. Voyager je snimio 60 fotografija s udaljenosti od oko 6 milijardi kilometara (3,7 milijardi milja) od Zemlje, a šest planeta bilo je vidljivo: Venera, Zemlja, Jupiter, Saturn, Uranu i Neptun.
Zemlja se pojavila kao manje od jednog piksela, smještena unutar sunčevog zraka. Ova slika postala je poznata kao “Pale Blue Dot”. Sagan je u svojoj knjizi, nadahnutoj ovom fotografijom, istaknuo krhkost i jedinstvenost našeg mjesta u svemiru.
Poruka Carla Sagana
Sagan je rekao: “Pogledajte ponovo tu točku. To je ovdje. To je dom. To smo mi.” U toj jednoj maloj točki nalazi se cijela povijest čovječanstva: svi koje volimo, svi koje poznajemo, svi koji su ikada živjeli.
On je također naglasio: “Zemlja je još uvijek jedini poznati svijet koji može podržavati život. Nekoliko je drugih mjesta koja bismo mogli posjetiti, ali za sada je Zemlja jedini dom koji imamo.” Saganova promišljanja o životu izvan Zemlje ostaju relevantna i danas, unatoč otkriću više od 5.000 egzoplaneta otkako je snimljena ta povijesna slika.
Nastavak nasljeđa
Prije pet godina, NASA je objavila ažuriranu verziju “Blede Plave Točke”. JPL inženjer Kevin M. Gill preradio je sliku uz pomoć modernih alata, a rezultat je oštrija, ali još uvijek vjerna verzija originalne fotografije.
Voyager 1 i dalje nastavlja svoje putovanje kroz svemir, a fotografija “Pale Blue Dot” i dalje nas podsjeća na našu odgovornost jedni prema drugima i prema našoj planeti.
Zaključak
Carl Sagan je rekao: “Astronomija je iskustvo koje nas ponizuje i oblikuje naš karakter. Ova udaljena slika našeg malog svijeta najbolje pokazuje ljudsku oholost.” Uistinu, ova fotografija nas poziva na razmišljanje o našoj odgovornosti prema našoj planeti i jedni prema drugima. “Bleda Plava Točka” ostaje trajna ikonografija naše jedinstvene pozicije unutar beskrajnog svemira, pozivajući nas da sačuvamo i njegovamo jedini dom koji smo ikada poznavali.