Bizarna priča o prvom astronautu Japana

Putovanje Toyohira Akiyame: Prvi Japanac u Svemiru

Kada pomislite na astronaute, možda zamislite akcijske junake ili vojskovođe s kraćim frizurama i inženjerskim vještinama. No, Japan ima drugačiju priču. Toyohiro Akiyama, prvi Japanac u svemiru, bio je neobičan lik – novinar koji je pušio poput dimnjaka i koji je, usprkos svojoj neobičnoj pozadini, završio putovanje do sovjetske svemirske postaje Mir. Njegova priča nije samo povijesni trenutak; ona je čudna, smiješna i duboko prožeta značenjem.

Kako je sve počelo?

Povijest ovog neobičnog putovanja započinje 1989. godine. Hladni rat se počeo smirivati, a Japan je prolazio kroz “bubuljičavu eru” ekonomskog procvata. Dok se SSSR raspadao, a Japan uzdizao, Tokyo Broadcasting System (TBS) smislio je lud plan za obilježavanje svoje 40. godišnjice. Taj plan uključivao je ogroman medijski trik – slanje novinara u svemir kako bi napravio TV emisiju pod naslovom “Nihonjin Hatsu! Uchuu e” (“Prvi Japanac u Svemiru!”). Tako neobična ideja mogla je proizaći samo iz prelaznog razdoblja 90-ih godina.

Pripreme i izazovi

Kratko vrijeme nakon toga, TBS je dogovorio s vlašću SSSR-a da će poslati novinara u svemir. Plaćeno je ¥1,5 milijardi (10 milijuna dolara) kako bi Toyohiro Akiyama, 47-godišnji novinar koji nikada nije govorio ruski, postao prvi javni novinar u svemiru. Njegova prva iskustva s vanjskim svijetom svemira bila su kroz medije – od izvještavanja o ratu u Vijetnamu do tragedije Challenger. Pripreme su uključivale više od godinu dana obuke u Star Cityju, gdje je prolazio medicinske provjere, predavanja i fizičke treninge.

Putovanje iz snova

Na jutro 2. prosinca 1990., Akiyama je započeo svoje putovanje na svemirskoj letjelici Soyuz TM-11, zajedno s dvojicom kozmonauta. Putovanje od dva dana završilo je dolaskom na Mir. Iako se suočavao s mučninom i pritiskom, Akiyama je nastavio snimati emisiju. Mnoge zanimljive scene iz programa danas možete pronaći na YouTubeu.

Eksperimenti u svemiru

Za vrijeme svog tjednog boravka u svemiru, Akiyama je sudjelovao u raznim eksperimentima. Jedan od njih uključivao je istraživanje učinaka bez težine na neuropeptide u srcu i mozgu. Njegov povratak na Zemlju označila je šala o želji za pravim obrokom i cigaretom.

Nakon povratka: Novi putevi

Nakon umirovljenja 1995. godine, Akiyama je napustio Tokyo i kupio farmu u blizini Fukushime. No, njegov mirni život prekinula su razorna zemljotresna događanja i nuklearna nesreća 2011. godine. Danas predaje poljoprivredu na Sveučilištu umjetnosti i dizajna u Kyotu, sklonište rješenja i dubokih razmišljanja o održivosti i ekološkoj poljoprivredi.

Refleksije o životu i svemiru

Akiyamina iskustva iz svemira ostavila su snažan dojam na njegov pogled na život. U intervjuu iz 2013. godine podijelio je svoja razmišljanja o Zemlji: “Dok sam gledao Zemlju s visine od 400 kilometara, razmišljao sam o ljudskoj povijesti i osnovnim aktivnostima, kao što je jesti.” Njegova razmišljanja o tankom sloju atmosfere koja štiti naš planet bila su duboko prožeta filozofskim promišljanjem.

Zaključak

Priča Toyohira Akiyame nije samo povijest prvog Japanaca u svemiru; ona je odraz jednog složenog i inspirativnog putovanja koje nas sve poziva da razmišljamo o vlastitim životima i izborima. Njegova refleksija o jednostavnim stvarima, poput hrane, podsjeća nas koliko je važno promišljati o svijetu u kojem živimo.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Veliko nadogradnja AI za Siri mogla bi biti odgođena – a ako ne stigne u iOS 18.4, bojim se da će ljudi početi gubiti strpljenje

Next Post

Grenlandski ledeni pokrivač se raspada – nova studija

Related Posts