Revolucionarni uređaj sa Sveučilišta u Cambridgeu: Uhvati CO2 i pretvori ga u gorivo koristeći sunčevu energiju
U vrijeme kada borba protiv klimatskih promjena postaje sve hitnija, istraživači sa Sveučilišta u Cambridgeu razvili su inovativni uređaj koji može uhvatiti ugljikov dioksid iz zraka i pretvoriti ga u gorivo – i to isključivo uz pomoć sunčeve energije.
Što je izravno hvatanje ugljikovog dioksida?
Ideja izravnog hvatanja ugljikovog dioksida nije nova, no do sada nisu riješeni svi njezini problemi. Ključni izazov ostaje financijska i energetska isplativost. Kada se hvatanje CO2 oslanja na fosilna goriva, dovodi se u pitanje cijela održivost ovog procesa. Profesor Erwin Reisner, vodeći istraživač održivih tehnologija u Cambridgeu, ističe kako “hvatanje i skladištenje ugljika” može poslužiti kao izgovor za nastavak korištenja fosilnih goriva, što je zapravo uzrok klimatske krize.
Inspiracija iz prirode: Fotosinteza
Reisnerov tim želio je pronaći rješenje inspirirano prirodnim procesima, a zaključili su da bi fotosinteza mogla poslužiti kao model. Poput biljaka, koje koristi sunčevu energiju za pretvaranje ugljikovog dioksida i vode u kisik i šećer, njihov novi reaktorski uređaj napaja se isključivo energijom Sunca.
Kako uređaj radi?
- Noć: Tijekom noći uređaj hvata ugljikov dioksid iz zraka pomoću specijalnih filtara od čvrste silika-aminske adsorbense.
- Dan: Kada sunce izlazi, ogledalo koncentrira sunčevu svjetlost na prikupljeni CO2, oslobađajući ga u drugi dio uređaja koji sadrži poluvodički prah. Ovdje se aktivira kemijska reakcija koja pretvara ugljikov dioksid u sintezno plin.
Sintezno plin ili syngas može se koristiti kao gorivo, no tim istraživača nastoji pronaći način za njegovo pretvaranje u tekuće gorivo koje bi imalo širu primjenu.
Rješenje za održivu budućnost
Dr. Sayan Kar, prvi autor istraživanja, ističe potencijal ovih uređaja kada se proizvode u velikim količinama: “Mogli bismo istovremeno riješiti dva problema: uklanjanje CO2 iz atmosfere i stvaranje čistih alternativa fosilnim gorivima.” CO2 se često doživljava kao štetan nusproizvod, ali u ovom kontekstu predstavlja priliku.
Put prema kružnoj ekonomiji
Reisner zaključno navodi: “Umjesto da nastavljamo iskopavati i spaljivati fosilna goriva za proizvodnju proizvoda na kojima se oslanjamo, možemo dobiti sav potreban CO2 iz zraka i ponovno ga upotrijebiti.” Ako se uspiju ostvariti njihovi ciljevi, to bi moglo dovesti do stvaranja održivijeg i dostupnijeg goriva.
Objavljeno istraživanje u časopisu Nature Energy donosi nove nade za održivu budućnost koja se oslobađa od fosilnih goriva uz pomoć inovativnih tehnologija.