Kako mirišu stari mumije? Prilično dobro, sudeći po svemu.

Izvanredno otkriće mirisa drevnih egipatskih mumija

Nakon tisuća godina provedenih u zagrobnom životu, mogli biste pomisliti da će mumije smrdjeti poput stare plijesni. Međutim, kao što se pokazalo, drevne egipatske mumije još uvijek su iznenađujuće ugodnog mirisa. Sve to zahvaljujemo njihovim balzamatorima, jer su mumificirana tijela zadržala mnoge prijatne mirise koji dolaze iz aromatičnih ulja i voskova kojima su prvotno tretirana. Ova istraživanja opisuju tim specijaliziranih istraživača mirisa kao “hedonistički ugodna”.

Važnost istraživanja mirisa mumija

“Mirisi mumificiranih tijela već godinama privlače značajnu pozornost stručnjaka, ali do sada nije provedena opsežna znanstvena studija koja bi kombinirala kemijske i perceptivne aspekte,” objasnio je profesor Matija Strlič, vodeći autor istraživanja. Uz tim stručnjaka za mirise, Strlič je analizirao miris devet mumija smještenih u Egipatskom muzeju u Kairu, od kojih najstarija potječe iz razdoblja Novog kraljevstva, koje je započelo 1539. godine prije nove ere.

Analiza aromatičnih svojstava

  • 78% uzoraka zadržava “drvenasti” miris
  • 67% opisano kao “začinjeno”
  • 56% miriše “slatko”
  • Sve samo trećina mumija ispušta negativne mirise poput “zaljepljenog” ili “pokvareno”
  • Ista trećina emitira “mirisne” note

“Srednja intenzitet ovih mirisa bio je ‘srednji’, a hedonistički ton bio je ocijenjen kao ‘malo ugodan’ u prosjeku,” navode autori studije. Osim ljudskih instrumenata, istraživači su koristili i elektronički “nos” kako bi utvrdili kakvi su to volatili iz drevnih mumija. Ova analiza otkrila je prisutnost terpiena poput pinena, limonena i verbenona, koji vjerojatno potječu iz ulja, smola i voskova korištenih tijekom mumifikacije.

Otkrivanja i preporuke

Ovi spojevi “ukazuju na korištenje cedrovine ili borove smole, gumenih smola poput mrtve i tamjana, te drugih biljaka kao što su timijan, lavanda i eukaliptus”, objašnjavaju istraživači. Također, prisutnost borneola u mirisima može biti rezultat korištenja kamfora. Koristeći plinsku kromatografiju i masenu spektrometriju, autori studije uspjeli su razdvojiti aromatične spojeve na one proizvedene tijekom mumifikacije i one koji potječu iz suvremenih konzervatorskih napora.

Općenito, mumije koje su izložene u muzejima imaju snažnije i složenije mirise od onih koje su pohranjene, što se objašnjava nakupljanjem volatila u izložbenim vitrinama.

Sačuvajmo mirisnu baštinu

Na temelju ovih saznanja, istraživači sugeriraju da bi “olfaktorijska baština” drevnih egipatskih mumija trebala biti uzeta u obzir kao ključna komponenta njihove kulturne, povijesne i arheološke vrijednosti. Pozivaju muzeje da učine sve što mogu kako bi sačuvali ove drevne mirise. Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of the American Chemical Society.

Ovo fascinantno istraživanje otvara nova vrata za razumijevanje ne samo mumifikacije, već i kulture drevnog Egipta općenito. Ako ste ljubitelj povijesti i arheologije, čekaju vas uzbudljiva otkrića o prošlim vremenima i starim običajima.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Građani SAD-a iznimno loše razlikuju činjenice od mišljenja

Next Post

Instagram osjeća ljubav uz iznenađujući set uskršnjih jaja za Dan zaljubljenih

Related Posts