Da li bi Titanik potonuo da je udario u santu leda frontalno?

Titanic: Legenda nepotopive lađe i njen tragičan kraj

Titanic, poznat kao “nepotopiva lađa”, postao je jedan od najpoznatijih brodoloma u povijesti kada je 1912. godine udario u santu leda. Unatoč brojnim upozorenjima, kapetan i posada nisu poduzeli nikakve mjere dok beskrajni ocean nije otkrio svoju smrtonosnu prepreku. Kada je na kraju jedan od ‘pazećih ljudi’ primijetio sant ledene, bilo je prekasno da se izbjegne sudar.

Kako se desila nesreća?

Titanic je doživio sudar s ledenim brijegom na desnoj strani, što je uzrokovalo prolijevanje vode u pet od 16 odjeljaka broda – jedan više nego što bi brod mogao podnijeti. Pitanje koje se nameće je: da li bi Titanic preživio da je udario u led frontalno?

Struktura broda i njen odgovor na hitne situacije

Titanic je bio opremljen s 16 vodonepropusnih odjeljaka koji su trebali spriječiti potonuće u slučaju poplave. Smatralo se da bi brod mogao normalno funkcionirati ako ne poplave više od četiri odjeljka. Nažalost, sudar je doveo do propuštanja u pet odjeljaka, što je često citirano kao glavni uzrok potonuća. Međutim, analiza na stotu godišnjicu tragedije u 2012. pokazala je da je teško identificirati jedan uzrok zbog niza problema koji su nastali nakon sudara, poput savijanja dna broda i slabljenja spojeva uslijed stresa.

Upozorenja koja su propuštena

Postoje izvještaji o drugim brodovima koji su pokušali upozoriti Titanic na opasnost od leda, no ti su signali ignorirani jer se led nije smatrao ozbiljnom prijetnjom za tako velike plovila. To je dovelo do situacije u kojoj je pazeći čovjek, Frederick Fleet, primijetio ogroman ledeni brijeg prerano, a napori za skretanje nisu uspjeli, rezultirajući sudarom.

Možda i drugačiji ishod?

Pitanje koje se često postavlja je: Što bi se dogodilo da je Titanic udario ledeni brijeg frontalno? Brodovi poput SS Arizone i SS Grampian imali su slične sudare, ali su preživjeli. Prema nekim stručnjacima, kompleksna struktura čelika u stražnjem dijelu Titanica mogla bi teoretski imati dovoljnu elastičnost da pretrpi udarac bez trenutnog raspadanja. Ova pojava, poznata kao “telescoping”, dogodila se mnogim brodovima u prošlosti bez potonuća.

Svjedočanstvo Edwarda Wildinga

Edward Wilding, zamjenik Thomasa Andrewsa u brodskom dizajnerskom odjelu, vjerovao je da bi Titanic preživio udarac da je udario frontalno. Njegova izjava na Britanskoj komisiji za istraživanje brodoloma jasno ukazuje na mogućnost opstanka broda uz odgovarajuće okolnosti, iako bi brod mogao izgubiti mnoge smrtnike zbog unutarstrukturalnog oštećenja.

Zaključak: Što možemo naučiti iz tragedije Titanica?

Na kraju, Titanic ostaje simbol ljudske ambicije i nepobjedivosti, ali također i opomena o važnosti sigurnosti na moru. S obzirom na složenost dizajna broda i njegov odgovor na udarce, teško je donijeti konačan zaključak o tome što bi se moglo dogoditi u alternativnoj stvarnosti. Ova tragedija nas uči da pred svijetlim ambicijama uvijek treba postaviti pitanja sigurnosti i pripravnosti. Naša sposobnost da učimo iz prošlosti može oblikovati sigurniju budućnost za pomorsku industriju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy Z Fold 7 mogao bi biti najtanji Z Fold dosad, ali to bi moglo značiti neka kompromisna rješenja.

Next Post

Nova vrsta ribe s prugastim “licem” nazvana po ikoničnom karakteru studija Ghibli

Related Posts