Revizija Politike Povratka na Posao u IBM-u: Meka Otkazivanja ili Pristilna Promjena?
IBM je nedavno uspostavio novu politiku povratka na posao unutar svoje poslovne jedinice Financije i Operacije. Ova promjena dolazi usred što se naziva ‘mekim otkazivanjima’, čime su zaposlenici suočeni s novim uvjetima rada koji zahtijevaju njihovu relocaciju. Ovaj članak istražuje detalje ove politike i što ona znači za radnike.
Nova Upute za Zaposlenike
Prema informacijama, zaposlenici su obaviješteni da će se morati preseliti bliže uredima tvrtke u Sjevernoj Karolini ili New Yorku kako bi se pridržavali novih smjernica. Ako radnici ne žele prihvatiti preseljenje, morat će napustiti tvrtku, no dobit će otpremninu koja može iznositi do šest mjeseci, ovisno o njihovom radnom stažu u IBM-u.
- “Menadžeri su zaduženi kontaktirati svoje timove i zamoliti ih da se preseliti u Raleigh, Sjeverna Karolina, ili Poughkeepsie, New York,” rekao je glasnogovornik za časopis The Register.
- “Moraju biti unutar 50 milja od jednog od ovih ureda. Ako ne, ponuditi će im otpremninu.”
Povijesni Kontekst i Financijski Razlozi
Odluka o novoj politici dolazi zbog skupa troškova koje stvara poslovna jedinica Financije i Operacije. Kako bi smanjio troškove, IBM razmatra upotrebu umjetne inteligencije, zapošljavanje novih diplomaca i outsourcing. Izvor blizak The Registeru potvrdio je da će se umjetna inteligencija koristiti kao zamjena za ljude, što naglašava promjenu u načinu rada tvrtke.
Meka Otkazivanja: Izražaj Umjesto Formalnih Otkaza
Unatoč tome što se čini da je nova politika prisilna, mnogi zaposlenici su već odlučili dobrovoljno napustiti tvrtku kako bi izbjegli formalne otkaze, što je rezultiralo pojavom pojma ‘meko otkazivanje’. U prošlosti, IBM se suočio s optužbama za diskriminaciju u vezi s otkazivanjem radnika, što dodatno komplicira situaciju.
Izjave Izvršnog Direktora
Tijekom nedavne sjednice, generalni direktor IBM-a, Arvind Krishna, iznio je izvještaj o poslovanju za četvrti kvartal, u kojem je rekao: “Prije tri godine postavili smo viziju za brži rast i veću profitabilnost IBM-a. Ponosan sam na rad koji je tim IBM-a učinio kako bi ispunio ili nadmašio naše obveze.”
Unatoč ovim naporima, kvartalni i ukupni prihodi porasli su samo za 1% u odnosu na prethodnu godinu, dok IBM planira rast prihoda od 5% do 2025. godine.
Zaključak
Nova politika povratka na posao IBM-a predstavlja značajnu promjenu koja može utjecati na mnoge zaposlenike. Dok se tvrtka nada smanjenju troškova i boljim financijskim rezultatima, jasno je da će strategija kompanije u narednim godinama biti pod budnim okom analitičara i zaposlenika. Kako će se ova situacija razvijati ostaje neizvjesno, ali jedno je sigurno: svaka promjena nosi svoje izazove.