Topljenje Glečera u Andama: Uznemirujuće Istraživanje
U srcu Anda, glečeri se brzo tope, otkrivajući stjenovite površine koje nisu vidjele sunčevu svjetlost više od 11.700 godina. Na temelju najnovijih istraživanja, očito je da su se četiri glečera u Južnoj Americi – Glečer Pan de Azucar, Glečer Queshque, Glečer Zongo i Glečer Charquini Norte – počeli topiti brže nego što se ranije mislilo, a uzrok tome su porast temperatura zbog klimatskih promjena.
Ključna Otkrića Istraživanja
Jeremy Shakun, koautor studije i docent na Boston College-u, otkrio je: “Imamo snažne dokaze da su ovi glečeri sada manji nego u bilo kojem trenutku u posljednjih 11.000 godina.” Tim znanstvenika došao je do ovih zaključaka analizirajući uzorke iz planina i tražeći dva rijetka izotopa, berilij i ugljik-14. Ovi izotopi se pojavljuju na površini stjenovite podloge kada su izloženi kozmičkom zračenju.
Shakun je pojasnio: “Mjerenjem koncentracija ovih izotopa u nedavno otkrivenoj stjenovitoj podlozi možemo odrediti koliko je vremena ta podloga bila izložena, što nam govori koliko su često glečeri bili manji nego danas – poput opekline od sunca koja može reći koliko je netko dugo bio na suncu.”
Andrew Gorin, bivši student Boston College-a koji je vodio istraživanje, dodao je: “U 18 uzoraka stjenovite podloge koje smo izmjerili pred četiri tropska glečera gotovo da nismo pronašli berilij-10 ili radioaktivni ugljik-14, što sugerira da nije bilo značajne prethodne izloženosti kozmičkom zračenju otkako su ovi glečeri nastali tijekom posljednjeg ledenog doba.”
Povijesna Promjena i Novo Razdoblje
Istraživači ističu da smanjenje glečera u Andama predstavlja “uznemirujuću prekograničnu mjernu točku.” Holocen, geološka epoha koja je započela prije oko 11.700 godina s završetkom ledenog doba, obilježena je povratkom toplijeg i stabilnijeg klime, što je dovelo do nastanka raznolikih i produktivnih ekosustava. S obzirom na to da se Andski glečeri iznova mijenjaju, istraživači vjeruju da to označava prijelaz prema novoj epohi: antropocenu.
Shakun je naglasio: “Budući da se moderno povlačenje glečera većinom događa zbog porasta temperatura – a ne uslijed manje snijega ili promjena u pokrivaču oblaka – naši nalazi sugeriraju da su tropske regije već zagrijane izvan svog holocenskog raspona i u antropocen.” On smatra da je ovo prvi veliki dio planete gdje imamo snažne dokaze da su glečeri prešli ovu važnu mjeru – to je poput “kanarinca u rudniku” za glečere širom svijeta.
Zaključak
Iako se ne slažu svi znanstvenici da je Zemlja ušla u novo razdoblje antropocena, koje je definirano dubokim i trajnim utjecajem ljudske aktivnosti na geologiju i ekosustave planete, jasno je da naš planet prolazi kroz zabrinjavajuće i brze promjene. Ova studija, objavljena u časopisu Science, upozorava na urgentne posljedice klimatskih promjena i hitnost akcije kako bismo zaštitili naš okoliš.