Kako trudnoća utječe na mozak očeva: Iznenađujuće promjene koje ne smijete ignorirati
Tijekom trudnoće, žene prolaze kroz mnoge fizičke i emocionalne promjene, poput jutarnjih mučnina i neobičnih apetita. No, što ako vam kažemo da trudnoća utječe i na mozak očeva? Znanstvena istraživanja pokazala su da se promjene ne javljaju samo u tijelu trudnice, već i u tijelu budućih očeva, što je tema koja sve više privlači pažnju znanstvenika.
Utjecaj trudnoće na očeve
Prema psihijatrima Dr. Hugu Bottemanneu i Dr. Lucie Joly, koji su istražili ovu temu u članku objavljenom u časopisu JAMA Psychiatry, trudnoća ne utječe samo na majke. Njihova istraživanja podupiru ideju da očevi također doživljavaju značajne promjene u mozgu, što ih čini podjednako spremnima za roditeljstvo. “Muma i tata su biološki pripremljeni za roditeljstvo jedni kao i drugi”, objašnjava evolucijska antropologinja Dr. Anna Machin, naglašavajući da se nekad vjerovalo kako samo žene prolaze kroz fizičke promjene tijekom trudnoće i poroda, dok istraživanja sada pokazuju da se muškarci suočavaju sličnim promjenama.
Proučavanje promjena u mozgu
Neka istraživanja u ovom području usmjerena su na hormonalne promjene, no Machin ukazuje da su promjene u mozgu također od velike važnosti. Bottemanne i Joly navode da su studije snimanja mozga pokazale alteracije sive tvari u različitim dijelovima mozga očeva. Siva tvar čini vanjski sloj mozga i duboke unutarnje dijelove, a sastoji se uglavnom od tijela neurona.
- Jedno istraživanje iz 2014. godine uključilo je 16 očeva, od kojih je sedam prvi put postalo roditelji.
- Provedeni su MRI skenovi kada su njihova djeca imala 2-4 tjedna i 12-16 tjedana, uz standardizirani test za depresiju.
- Skeneri su pokazali povećanje sive tvari u područjima povezanima s roditeljskom motivacijom, uključujući hipotalamus, amigdalu, i lateralni prefrontalni korteks.
- Smanjenje volumena sive tvari zabilježeno je u orbitofrontalnom korteksu, stražnjem cingulatu i insuli.
Dodatno, istraživači su primijetili funkcionalne promjene u očeva u usporedbi s onima koji nemaju djecu, kada su izloženi stimulansima poput videozapisa ili zvučnih snimaka svoje djece. Ovo ukazuje na veću aktivaciju u različitim dijelovima mozga kod očeva.
Nedavne studije i neuroplastičnost
Najnovije istraživanje iz 2023. godine usporedilo je dvije skupine očeva, 20 iz Španjolske i 20 iz Kalifornije, s kontrolnom grupom od 17 muškaraca bez djece. MRI skenovi su otkrili značajne promjene u mozgu očeva, koje su utjecale na područja povezana s pažnjom, empatijom i vizualnom obradom, a ove promjene nisu primijećene u grupi muškaraca bez djece.
Ove promjene u mozgu rezultat su neuroplastičnosti, fenomena koji omogućava našim mozgovima da se prilagođavaju i mijenjaju tijekom života. Istraživači roditeljstva sugeriraju da “instinkti” roditelja zapravo nastaju kao rezultat provođenja vremena sa svojom djecom i prilagodbe mozga tim iskustvima.
Završne misli
Dr. Darby Saxbe i tadašnja doktorandica Sofia Cardenas ističu važnost državnih politika o rodiljnom odsustvu, koje omogućavaju očevima da provode kvalitetno vrijeme sa svojom djecom i time poboljšavaju mentalno zdravlje. Dok znanstvenici nastavljaju istraživati kako trudnoća utječe na mozak očeva i majki, važno je naglasiti da su pred nama još neistražena područja. Trudnoća ima potencijal uzrokovati značajne promjene u mozgu kako majki, tako i očeva, ali su potrebna dodatna istraživanja kako bismo do kraja razumjeli te procese.
U svijetu roditeljstva, jedno je jasno: očevi se ne rađaju, oni postaju. Zbog toga je bitna podrška tijekom trudnoće i nakon poroda, kako bi svi roditelji mogli proći kroz ovu jedinstvenu transformaciju.