Novi jeftiniji plavi OLED materijal mogao bi biti odlična vijest za OLED TV-e – i sve druge uređaje

Dobre vijesti za ljubitelje jeftinijih OLED televizora

U svijetu tehnologije, posebno kada je riječ o televizorima, svaka nova inovacija može donijeti značajne promjene za potrošače. Dobre vijesti za one koji žele jeftiniji OLED televizor su konačno stigle! Novo znanstveno otkriće moglo bi otvoriti vrata za povoljnije i učinkovitije OLED prikaze u našim pametnim televizorima, telefonima, tabletima i još mnogo toga. No, najznačajniji utjecaj mogao bi biti upravo na televizorima.

Inovacije iz Cambridgea i Manchestera

Tim istraživača s Sveučilišta u Cambridgeu i Sveučilišta u Manchesteru otkrio je novi ‘oksadijazin’ materijal koji omogućava stvaranje visoko učinkoviti i jeftiniji plavi OLED pikseli. Prema informacijama s OLED-info, plavi OLED pikseli su pravi izazov u razvoju TV panela. Njihovo stvaranje je značajno teže zbog potrebe za održavanjem iste razine svjetlosne učinkovitosti kao i crvenih i zelenih ekvivalenata, uz veći rizik od nestabilnosti i kraćeg vijeka trajanja.

Kratak pregled znanstvenih postignuća

Prema sažetku znanstvene studije, “energetski učinkoviti i duboko plavi organički svjetlosni diodi (OLED) s dugom stabilnošću u radu ostaje ključni izazov za omogućavanje disruptivne promjene u OLED tehnologiji.” Međutim, izgleda da su istraživači postigli značajan napredak.

Novi materijal pokazuje 21% poboljšanje u energetskoj učinkovitosti, kao i izvrsnu “toplinsku stabilnost” za korištenje u plavim OLED pikselima. Osim toga, svi OLED uređaji koriste plave piksele, što je posebno važno za televizore koji zahtijevaju više slojeva plavih piksela za postizanje visoke kvalitete slike.

Utjecaj na tržište televizora

Zadnjih godina, postojala su nastojanja za razvojem ‘fosfornih OLED’ panela s većom energetskoj učinkovitošću i svjetlijim prikazom. To bi moglo omogućiti TV ekranima da koriste manje slojeva plavih piksela za istu razinu svjetlosti kao trenutni modeli. Na primjer, LG-ov najnoviji ‘četveroslojni’ Primary RGB Tandem OLED panel koristi više plavih slojeva nego crvenih ili zelenih.

Slično tome, QD-OLED tehnologija, korištena u Samsung S95F, oslanja se na plavu svjetlost koja prolazi kroz sloj kvantnih točaka, što također zahtijeva više slojeva plavih piksela. Svaka metoda za smanjenje složenosti ili troškova plavih piksela bit će veoma dobrodošla.

Pogled prema budućnosti

Iako je proizvodnja fosfornog OLED-a do sada predstavljala izazov, postoje naznake da se napredak gradi na plavim opcijama. No, bit će potrebno određeno vrijeme prije nego što takvo otkriće počne utjecati na masovnu proizvodnju panela. Ipak, ovo otkriće obećava svijetlu budućnost za OLED tehnologiju te mogućnost da jeftiniji i pristupačniji OLED televizori postanu stvarnost.

Trenutno, iako su cijene OLED televizora opale u posljednjim godinama, one su uglavnom stagnirale oko razine od 1000 dolara. I proizvođači i potrošači čekaju neku promjenu koja bi prekinula ovaj zastoj. Nadamo se da taj trenutak nije daleko.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Cisco Live! 2025 – sve vijesti i ažuriranja dok se događaju

Next Post

Isprobao sam Oppo Find N5, najtanji preklopni telefon na svijetu – a Galaxy Z Fold 6 nije ni blizu

Related Posts