Razumijevanje Mooreovog zakona i budućnost umjetne opće inteligencije
Mooreov zakon, nazvan po Gordonu E. Mooru, suosnivaču Intela, tvrdi da se broj komponenti na jednom čipu udvostručuje svake dvije godine uz minimalne troškove. Iako to nije stroga znanstvena tvrdnja, Mooreova jednostavna zapažanja o brzini napretka tehnologije čipova iz 1965. godine postala su korisna u predviđanju budućnosti tehnologije. U svom najnovijem blogu, Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, tvorca ChatGPT-a, iznio je zanimljivu izjavu: ‘Mooreov zakon promijenio je svijet s 2x svake 18 mjeseci; ovo je nevjerojatno jače.’
Pad cijena korištenja umjetne inteligencije
Altman se osvrnuo na drastično smanjenje cijena korištenja umjetne inteligencije. Za programere, to se mjeri u troškovima tokena, koji su značajno opali otprilike 10 puta svake 12 mjeseci. Između početka 2023. i sredine 2024., cijena po tokenu za korištenje ChatGPT-a pala je otprilike 150 puta. Iako je Altman pogrešno naveo “18 mjeseci” umjesto “otprilike dvije godine”, to je u osnovi greška koja se često javlja. Naime, njegov kolega, Intelov izvršni direktor David House, predvidio je da će se performanse čipova udvostručiti svake 18 mjeseci bez povećanja potrošnje energije. Stoga, to je oprostiva pogreška.
Uzorak za umjetnu opću inteligenciju (AGI)
No, Altmanov naglasak leži na tome da opadajući troškovi korištenja AI-a predstavljaju dodatni pokazatelj da umjetna opća inteligencija (AGI) “dolazi u fokus”. AGI se odnosi na umjetnu inteligenciju koja je jednaka, ili čak nadmašuje, ljudsku inteligenciju. Razvoj AGI-ja je osnovni razlog postojanja tvrtki kao što je OpenAI, s obzirom na potencijalne koristi koje bi AGI mogao donijeti, unatoč upozorenjima o opasnostima koje ga prate.
Priprema za budućnost
Vrijedi pročitati cijeli blog Sam Altmana jer jasno naglašava potrebu pripreme za nadolazeću promjenu svijeta. Altmanove predikcije su zapanjujuće, a tri ključne prognoze za blisku budućnost uključuju:
- Razvoj AGI će se ubrzati.
- Potrebna su teška odlučivanja o slobodnoj upotrebi AGI-ja.
- Potencijalne prijetnje autoritarnih režima kroz masovno nadgledanje.
Altman ne predviđa da će se ove promjene dogoditi 2025. godine, ali je već izjavio da će čovječanstvo postići AGI već ove godine, što sugerira da će promjene doći vrlo brzo. Njegova poruka uključuje i izazove s kojima ćemo se suočiti vezano uz AGI i način na koji bi se trebao koristiti.
Nekontrolisana upotreba AGI-ja
Jedna od mogućih budućnosti koju Altman vidi uključuje korištenje umjetne inteligencije od strane autoritarnih vlada za kontrolu populacije putem masovnog nadgledanja. U njegovoj viziji, ključno je osigurati da koristi AGI-ja budu široko raspodijeljene kako bi se spriječili takvi scenariji. Završava s izvanrednom prognozom: “Svatko u 2035. godini trebao bi imati sposobnost upravljanja intelektualnim kapacitetom ekvivalentnim svima u 2025.; svatko bi trebao imati pristup neograničenom geniju kako bi usmjerili svoje sposobnosti na koji god način zamisle.”
Zaključak
Danas je teško obuhvatiti širinu Altmanove vizije. Tvrtke poput OpenAI-a su predane razvoju AGI-ja, ali opasnosti koje dolaze s kontrolom ove tehnologije su pitanja o kojima bismo trebali početi raspravljati odmah, a ne sutra.