Microsoftovo Novi Pristup Preusmjeravanju Korisnika na Edge
Nije novost da Microsoft ponovno pokušava preusmjeriti korisnike PC-a s drugih preglednika na vlastiti Microsoft Edge. No, najnovija strategija tvrtke može se smatrati novim niskim tokom. Naime, kao što je otkrio Windows Latest, Microsoft je objavio novi ‘dokument o deinstalaciji’ koji navodno objašnjava kako ukloniti Microsoft Edge s vašeg računala, no iznenađujuće, to ne čini. Umjesto toga, dokument uspoređuje Edge s Google Chromeom, nudeći popis značajki koje navodno Edge ima, a Chrome nema (što nije u potpunosti točno). Ovaj dokument zapravo radi suprotno od onoga što bi većina ljudi očekivala od dokumenta o deinstalaciji aplikacije.
Kontroversni Dokument o Deinstalaciji
Nažalost, ova situacija dolazi nakon dobro prihvaćenih ažuriranja privatnosti u Chromeu, koja su korisnicima donijela velike koristi. Sada, s ovim ‘dokumentom o deinstalaciji’, Microsoft se ponovo dovodi u neželjenu situaciju. Već je dovoljno nametljivo promovirati Edge putem iskačućih prozora i oglasa u sustavu Windows 11, što mnogi korisnici smatraju invazivnim i iritantnim. Iako se Edge hvali velikim brojem korisnika u 2024., Chrome ostaje najpopularniji preglednik, pa nije iznenađenje da mnogi korisnici žele deinstalirati Edge.
Neiskren Pristup
Taktike koje Microsoft koristi za privlačenje korisnika na svoj preglednik nisu novost, no ovaj pristup se čini posebno neiskrenim. Pokušaj oslobađanja od nečega, samo da bi bili bombardirani razlozima zašto to ne učiniti, mnogima će zvučati poznato. Primjerice, kada pokušate otkazati PlayStation Plus pretplatu, Sony će vas pokušati zadržati s ponudom na premium godišnju pretplatu. Amazon je također poznat po ovako neugodnim praksama – kada pokušate otkazati Prime, morate prolaziti kroz više stranica koje vas uvjeravaju da ostanete. Zbog tih marketinških taktika, Amazon je čak tužen od strane FTC-a (Savezne trgovinske komisije SAD-a) zbog obmanjujućih i prisilnih pristupa.
Neobičan Pristup Deinstalaciji
Premda Microsoft nije jedina tvrtka koja pokušava promijeniti mišljenja svojih kupaca koji žele odustati od proizvoda, čini se da je ovaj potez posebno čudan. Očekivali bismo da će dokument koji bi trebao pružati upute za deinstalaciju programa, raditi upravo to, a ne pokušavati povratiti korisnike.
Zaključak
U konačnici, čini se da će televizijski pristup forsiranja korisnika na zadržavanje programa na njihovim računalima, zapravo potaknuti daljnje udaljavanje od korištenja Edge-a. Govoriti jedno, a raditi drugo, moglo bi se Microsoftu obiti o glavu. Ova situacija otvara važno pitanje o etici marketinških praksi i kako tvrtke mogu bolje slušati potrebe svojih korisnika.