Ova čeljust stara 1,4 milijuna godina može otkriti novog “gorilastog” ljudskog rođaka

Nova Otkrića u Obitelji Hominina: Paranthropus capensis

Kratka priča o obitelji hominina iznenada dobiva novo poglavlje zahvaljujući otkriću Paranthropus capensis, ljudskoj relaciji koja izgleda “poput gorile” i koja je živjela u južnoj Africi prije otprilike 1,4 milijuna godina. Nedavna studija fokusira se na vilicu hominina poznatu kao SK 15, koja je pronađena 1949. godine u Swartkransu, špilji u današnjoj Južnoj Africi. Ova špilja je poznata po bogatom nalazištu prekistorijskih homininskih fosila, uključujući rane vrste roda Homo.

Identitet Vilice SK 15

U godinama nakon otkrića, znanstvenici su raspravljali o identitetu vilice SK 15, pripisujući je različitim vrstama, uključujući Homo erectus, arhaičnu vrstu koja je preživjela impresivna dva milijuna godina. Kako bi situacija postala još zanimljivija, SK 15 je naknadno povezan i s Homo naledi, vrstom s malim mozgom koja je okružena kontroverzama. Međutim, nova istraživanja sugeriraju drugačiju teoriju.

Novi Pristup: P. capensis

Oblik mandible, kao i određene dentalne karakteristike, značajno se razlikuju od H. erectus, a istraživači tvrde da je sličniji rodu Paranthropus. U tom svjetlu, oni smatraju da ostatci predstavljaju prethodno neprepoznatu vrstu koju nazivaju P. capensis. Važno je napomenuti da se ne smije miješati s drugim rodom P. capensis, koji se odnosi na kamenu hijenu (Procavia capensis).

Paranthropus i Njegova Značajka

Paranthropus je rod izumrlih hominina koji su znanstvenici prethodno razdvojili u vrste P. robustus, P. boisei i P. aethiopicus. Mogu se zamisliti kao daleki rođaci Homo sapiensa – spoj modernih ljudi i drugih velikih majmuna, s dodatnom dozom nepoznatog. Iako se direktno nismo razvili iz njih, dijelimo neke zajedničke udaljene rođake. Paranthropus je bio bočna grana koja je na kraju izumrla, dok su naši preci nastavili evoluciju i konačno doveli do modernih ljudi.

Fizičke Karakteristike Paranthropusa

Ova arhaična kvaliteta Paranthropusa ogleda se u njihovim karakteristikama: to su robustne hominine s relativno malim mozgom u usporedbi s njihovim suvremenicima, H. erectus. Ponekad se opisuje kako imaju “gorila-slične” osobine zbog strukture njihova lubanje koja sugerira snažne, biljojedne zube. Jedno od najvažnijih otkrića roda bilo je lubanja pronađena u Tanzaniji 1959. godine, koju su istraživači nazvali “Čovjek orašastih plodova” zbog njegovih snažnih vilica i velikih zuba.

Otkriće SK 15

Iako možemo naučiti samo toliko iz jedne vilice, istraživači vjeruju da je misteriozna mandible SK 15 bliža vrsti koja razbija orahe, Paranthropus, nego finijim vilicama Homo vrsta. Bez obzira na to, vilica sadrži karakteristike nikada viđene prije, što ukazuje da bi kost mogla predstavljati prethodno nepoznatu vrstu još koju znanstvenici nisu identificirali. Nova studija objavljena je u Časopisu za ljudsku evoluciju.

Zaključak

Ova nova otkrića u svijetu hominina otvaraju vrata za nova istraživanja i razumijevanje naših predaka. Paranthropus capensis, sličan gorilama, može dodati važne informacije o evolucijskom putu čovjeka i ominina. Nastavite pratiti znanstvena istraživanja kako biste ostali u toku s najnovijim otkrićima koja oblikuju naše razumijevanje ljudske evolucije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

AWS se udružuje s Orbital Materials za poboljšanje uklanjanja ugljika, hlađenja i učinkovitosti u podatkovnim centrima

Next Post

Ova E-Ink ploča boje dobiva energiju iz solarne i infracrvene energije za prikazivanje fotografija – ali ne i pokretnih slika

Related Posts