Samo jedno od sedam svjetskih čuda nikada nije pronađeno

Hanging Gardens of Babylon: Mysterious Wonder of the Ancient World

Od Sedam Čuda Antičkog Svijeta, Velika piramida u Gizi je jedina koja je preživjela do danas. Dok su arheolozi i znanstvenici pronašli lokacije šest ovih veličanstvenih građevina, mjesto jednog od njih izmiče im već stoljećima: Viseći vrtovi Babilona.

Povijest Visećih Vrtova

Najčešće ispričana priča kaže kako su Viseći vrtovi izgrađeni u 6. stoljeću prije Krista po naredbi kralja Nebukadnecara II, drugog kralja neo-babilonskog Carstva. Osim što je želio prikazati veličinu svog carstva, htio je izgraditi bogate vrtove kao poklon svojoj supruzi, koja je žudjela za bujnim zelenilom svoje domovine.

U antici, Viseći vrtovi su bili zamišljeni kao složena, terasasta građevina, ukrašena egzotičnim biljkama i drvećem iz cijelog carstva i šire. Predstavljali su istinski spektakl koji je plijenio pažnju svakoga tko ih je vidio.

Arheološke Misterije

Međutim, nijedan arheološki ostatak ikada nije otkriven, a sav uvid u tu lokaciju dolazi iz starih izvora koji su često nepouzdani. Što je još zbunjujuće, neka ključna djela uopće ne spominju vrtove. Poznati grčki povjesničar Herodot, otac povijesti, pisao je opširno o Babilonu, ali nije spomenuo njegove navodno zadivljujuće vrtove. Mnogi drugi suvremeni znanstvenici također su izostavili taj detalj.

Geografski, Viseći vrtovi su malo odvojeni od ostalih šest Čuda. Babilon se nalazio u srcu rijekovnog sustava Tigris-Eufrat, dok su ostali bili bliže mediteranskoj obali, što ih je činilo lakšima za dokumentiranje od strane starih pisaca. Ipak, možemo biti prilično sigurni da su vrtovi bili negdje u blizini Babilona, drevnog grada u današnjem Iraku, južno od Bagdada.

Otkrivenje ili zabluda?

Između 1899. i 1917. godine, njemački arheolog Robert Koldewey intenzivno je istraživao ovo iračko mjesto i otkrio ostatke arhitektonske građevine u sjeveroistočnom kutu Južnog kraljevskog dvora. Bio je uvjeren da je ova građevina temelj legendarnog vrta. Njene debele, čvrste zidove izgledale su kao da su savršeno dizajnirane za podupiranje velike konstrukcije iznad, a dokazi o bunarima sugerirali su napredan sustav navodnjavanja koji bi održavao bujnu vegetaciju.

Danas većina istraživača sumnja u Koldeweyevu teoriju, smatrajući da je njegova impresivna struktura zapravo bila skladište. Tijekom 20. stoljeća otkopani su veliki dijelovi Babilona, ali nije pronađeno ništa što bi ukazivalo na značajne vrtove.

Nova Teorija o Lokaciji Vrtova

Možda Viseći vrtovi uopće nisu bili u Babilonu. Stephanie Dalley, znanstvenica i bivša profesorica asiriologije na Sveučilištu u Oxfordu, iznijela je uvjerljive dokaze da su vrtovi zapravo izgrađeni u Ninivi, u sjevernoj Mezopotamiji, od strane Asiraca – a ne od strane njihovih južnih rivala, Babilonaca. To bi mjesto vrtova smjestilo u sjeverni Irak, bliže današnjem gradu Mosulu.

Analizirajući babilonske i asirske klinaste pisave, Dalley tvrdi da su grandiozni vrtovi izgrađeni od strane asirskog kralja Sennacheriba, s kompleksnim sustavima navodnjavanja, akveduktima i uređajem za podizanje vode. Prema Dalley, konfuzija se pojavila nakon asirske osvojitve Babilona 689. godine prije Krista, što je dovelo do toga da je Niniva nazivana “Novim Babilonom”.

Završne Misli

Ova ideja ostaje intrigantna, no fizički ostaci vrtova i dalje nisu otkriveni, ostavljajući sudbinu ovog najtajanstvenijeg izgubljenog čuda neriješenom. Viseći vrtovi Babilona nastavljaju izazivati znatiželju i inspirirati mnoge da istraže njihovu povijest, tragajući za istinom o ovom veličanstvenom prikazu ljudske kreativnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

“Grand Kanjoni” Na Mjesecu Sukobljeni Su U Deset Katastrofalnih Minuta

Next Post

Vjerojatno dobivamo Madden i EA Sports FC na Nintendo Switch 2, s obzirom na to da CEO EAA izjavio da bi franšize ‘mogle pronaći pravu energiju’ na nadolazećoj konzoli

Related Posts