Vakcina na bazi nanokompozita mogla bi zaštititi od budućih varijanti COVID-19 – plus drugih koronavirusa

Otkriće Novog Vakcina Protiv Sarbecovirusa: Obećavajući Rezultati na Miševima

Nedavno razvijena vakcina protiv grupe virusa, uključujući SARS-CoV-2, pokazuje obećavajuće rezultate u ispitivanjima na miševima. Ovo je značajan korak u potrazi za univerzalnom vakcinom koja bi mogla da zaštiti od svih varijanti ovih problematičnih patogena.

Šta su Sarbecovirusi?

SARS-CoV-2 je deo podgrupe virusa poznate kao SARS-lični betakoronavirusi, ili skraćeno sarbecovirusi. Izvorni član ove grupe bio je virus koji je izazvao izbijanje SARS-a (teškog akutnog respiratornog sindroma) od 2002. do 2004. godine. Iako su postojali strahovi od globalne katastrofe, međunarodne javnozdravstvene napore su brzo kontrolisale izbijanje. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), broj smrtnih slučajeva iznosio je 916, sa ukupno 8422 slučaja u 29 zemalja.

COVID-19 i Izazovi sa Variacijama

Nasuprot tome, SARS-CoV-2 je izazvao više od 777 miliona slučajeva u poslednjih pet godina od izbijanja pandemije COVID-19 (prema stanju na 19. januar 2025). Znamo koliko štete sarbecovirusi mogu prouzrokovati i svedočili smo vitalnom značaju vakcinacije u sprečavanju širenja i smanjenju smrtnosti.

Iako su vakcine protiv SARS-CoV-2 svakako učinkovite, virus nastavlja da predstavlja izazov pojavom novih varijanti. Optimizacija vakcina za široku zaštitu postala je prioritet, posebno s obzirom na to da se pojavljuju promene kod virusa. To je i osnovna motivacija za razvoj raznih univerzalnih vakcina za sezonsku gripu.

Novoinicirana Istraživanja

Autori nove studije rade na ovom problemu i razvijaju vakcinsku platformu koja bi mogla pružiti zaštitu ne samo od varijanti SARS-CoV-2, već i od budućih sarbecovirusa koji bi mogli preneti sa životinja na ljude.

Korišćenjem računarskog pristupa, istraživači su dizajnirali nanopartikle koje prikazuju niz RBD-ova (domena vezivanja receptora) sarbecovirusa. Miševima su date različite kombinacije ovih nanopartikala. Neki od miševa bili su prethodno vakcinisani postojećim COVID-19 vakcinama, dok su drugi bili imunološki naivni i nisu ranije bili izloženi sarbecovirusima.

Rezultati Istraživanja

Različite grupe miševa primile su inicijalne doze vakcine, a zatim i pojačivače tokom nekoliko meseci, dok su se periodično uzimali uzorci krvi radi merenja antitela protiv raznih varijanti. Tako su izučavane nanopartikle koje su prikazivale dva (mosaic-2COM), pet (mosaic-5COM) ili sedam (mosaic-7COM) različitih RBD-ova virusa. Istraživanje je ustanovilo da je molecular-7COM najperspektivnija opcija, koja je pokazala jače imunološke reakcije protiv zoonotskih sarbecovirusa i mutirana omikrona.

Značaj Daljih Istraživanja

Iako su ovi rezultati trenutno ograničeni na modelu miševa, istraživači veruju da oni podržavaju integraciju računarskih metoda u dizajn vakcina i dalju evaluaciju ovih nanopartikala, posebno mosaic-7COM, kao potencijalnih vakcina protiv svih sarbecovirusa.

Zaključak

U vreme kada se mnogo virusa takmiči za pažnju zbog rizika od buduće pandemije, važno je setiti se da niko nije predvideo dolazak COVID-19. Imati vakcinu koja bi mogla štititi od sličnih virusa može biti od velikog značaja, ukoliko se istorija ponovi. Ova studija je objavljena u časopisu Cell i predstavlja značajan korak ka zaštiti od budućih pretnji po javno zdravlje.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Još jedan mini PC s Ryzen AI 9 HX CPU-om se pojavio, i ne samo da podržava četiri 4K monitora, već može primiti i do 96GB memorije

Next Post

Populacija zapadne monarh leptirice koja prezimljuje pala za 96 posto, druga najniža brojka zabilježena do sada

Related Posts