Unikatni Slučaj Iz Rima: Proces Dva Judejska Razbojnika
Uvod
Tijekom vladavine cara Hadrijana, dva judejska razbojnika suočila su se s presudom zbog niza zločina, uključujući oslobađanje robova bez plaćanja potrebnih naknada i poticanje pobune protiv Rimskog Carstva. Detalji ovog fascinantnog slučaja gotovo su bili izgubljeni tijekom 2.000 godina, no sada su otkriveni zahvaljujući istraživačima koji su preveli najveći poznati grčki papirus pronađen u Judejskoj pustinji.
Otkrivanje Papirusa
Papirus je otkriven negdje tijekom 1950-ih ili ranih 60-ih godina. U početku se mislilo da ga je napisao drevni Nabatejac, narodni skupina koja je obitavala u dijelovima Bliskog Istoka tijekom helenističkog i rimskog razdoblja. Nakon što je desetljećima bio pohranjen u muzeju u Jeruzalemu, dokument je ponovno proučen 2014. godine, kada su istraživači shvatili da je zapravo napisan na grčkom jeziku.
Detalji Slučaja
Papirus se sastoji od 133 linije skandaloznog teksta koje sadrže zabilješke s sudskog ročišta protiv dva judejska razbojnika, Saulosa i Gadaliasa, te njihovih suučesnika Chaereasa i Dioclesa. Ova naracija spominje Hadrijanovu posjetu Judeji 129-130. godine, kao i guvernera Tineija Rufusa koji je upravljao regijom do 132. godine, omogućavajući autorima studije da precizno odrede datum suđenja između 130. i 132. godine.
Ovaj datum je značajan jer sugerira da su Saulos i Gadalias provodili svoje subverzivne aktivnosti neposredno prije pobune Judejaca protiv rimskih vlasti, poznate kao Bar Kokhba pobuna, koja je trajala od 132. do 136. godine. U papirusu se također optužuju za “seditiju”, što može sugerirati da su igrali ključnu ulogu u izazivanju te pobune.
Zločini i Posljedice
Papirus čini detaljan popis Gadaliasove bogate povijesti zločina, uključujući “nasilje”, “razbojništvo”, krivotvorenje novca, bježanje iz zatvora i financijsku iznudu, zbog čega je bio “više puta osuđen i protjeran.” Međutim, čini se da je Saulos taj koji je najviše kriv, jer je izbjegao plaćanje 5% poreza koji se mora platiti prilikom oslobađanja robova. Da bi oslobodio tri robova, Saulos je koristio Chaereasa kao “pomoćnika”, fiktivno prenoseći vlasništvo na ovog suučesnika bez stvarnog predavanja robova.
Gadalias, opisan kao “čovjek koji se može jeftino kupiti”, bio je angažiran za krivotvorenje dokumenata, koristeći svoj položaj sina pokvarenog notarija.
Zaključak
Avner Ecker, jedan od autora studije, izjavio je: “Ovo je najbolje dokumentirano rimsko suđenje iz Judeje, osim suđenja Isusu.” Iako nema informacija o ishodu suđenja ili sudbini Saulosa, Gadaliasa i njihovih suoptuženika, istraživači napominju da je zločin “falsum” (krivotvorenje) nosio teške kazne u rimsko doba. Kazne su bile “od eksproprijacije i progonstva do osude na rad u rudnicima i smrtnu kaznu,” naglašavaju autori.
Uz sve što znamo o rimskim običajima kažnjavanja, izgleda da za Saulosa i Gadaliasa nema mnogo nade. Ova fascinantna studija objavljena je u časopisu Tyche, otvarajući novo poglavlje u razumijevanju povijesti Judeje.
Ključne Tačke Članka
- Hadrijanova vladavina i suđenje judejskim razbojnicima
- Otkrivanje drevnog papirusa u Judejskoj pustinji
- Zločini i optužbe protiv Saulosa i Gadaliasa
- Važnost vremena suđenja u kontekstu Bar Kokhba pobune
- Posljedice krivotvorenja u rimskom zakonodavstvu