Nova vakcina protiv gripe i COVID-19: Dva u jedan!
Uvod
S dolaskom zime svi razmišljamo o prehladama i gripi, a nova istraživanja nude utješne vijesti za našu borbu protiv ovih bolesti. U zanimljivom razvoju, znanstvenici su na pragu stvaranja vakcine koja bi mogla ponuditi kombiniranu zaštitu protiv gripe i COVID-19. Ovaj lijek koristi jedinstven pristup koji se oslanja na neaktivni virus kao nosač proteina iz ovih dviju zaraznih bolesti.
Zašto je važna nova vakcina?
Svake godine se diljem svijeta registrira oko 1 milijarda slučajeva sezonske gripe, koja uzrokuje do 650.000 smrtnih slučajeva. Trenutna sezona gripe na sjevernoj hemisferi već je izazvala zabrinutost među zdravstvenim vlastima, dok je pandemija COVID-19 otežala naše živote pet posljednjih godina. Iako su učinkovite vakcine pomogle da se prebrodi početna faza pandemije, posljedice virusa ostaju prisutne, čime se javlja potreba za novim rješenjima.
U istraživanju s Cornell University
Istraživački tim sa Sveučilišta Cornell razvija bivalentnu vakcinu koja sadrži komponente oba virusa. Ova vakcina koristi vezikularni stomatitis virus (VSV) kao nosač. VSV čestica je “replikacijski nesposobna”, što znači da ne može sama sebe reproducirati, a koristi se isključivo za dostavljanje proteina gripe i SARS-CoV-2 na pravom mjestu.
Kako vakcina djeluje?
Proteini koji se koriste u ovoj vakcini uključuju spike protein SARS-CoV-2, ključan za sposobnost virusa da napadne naše stanice, te protein površine stanice gripe A, nazvan neuroaminidaza. Ovim pristupom, istraživači se udaljavaju od tradicionalnih vakcina protiv gripe koje se obično oslanjaju na hemagglutinin (H). Neuroaminidaza se smatra dobrim kandidatom za univerzalne vakcine protiv gripe jer nudi široku zaštitu.
Rezultati istraživanja
Nakon optimizacije proizvodnje svoje vakcine, tim je vakcinu testirao na miševima. Mice su primile ili pravu vakcinu ili lažnu kao kontrolu. Nakon četiri dana, rezultati su pokazali snažan odgovor protutijela protiv SARS-CoV-2, te slabiji odgovor protiv virusa gripe. Unatoč tome, u testiranju izloženosti, naša vakcinisana grupa miševa bila je dobro zaštićena dok su kontrolne grupe oboljele ili uginule.
Šira primjena i budući potencijal
Rezultati su obećavajući, a potencijal vakcine ne ograničava se samo na gripu i COVID-19. VSV-bazirana vakcina već postoji i koristi se za prevenciju Ebole. Autori su također ukazali na svoje prethodne radove koji su koristili VSV za imunizaciju protiv virusa Ebole, Nipah virusa i Hendra virusa.
Zaključak
Ovo istraživanje pokazuje ogroman potencijal multivalentnih vakcina koje ciljaju respiratorne viruse sličnih obrazaca prijenosa, čime se odgovara na globalne potrebe za vakcinama. Uzimajući u obzir učestalost gripe i COVID-19, razvoj ovakvih vakcina može biti od ključne važnosti za zaštitu javnog zdravlja širom svijeta. Uzbuđeni smo zbog budućih otkrića i nadamo se brzoj komercijalizaciji ove inovativne vakcine!