Čovjek se utopio. Šest tjedana kasnije još uvijek je bio pozitivan na COVID

Tragična Priča o COVID-19 i Posmrtnom Testiranju

Prošlog rujna, u talijanskoj obalnoj pokrajini Chieti, 41-godišnji Ukrajinac i njegov prijatelj otišli su se okupati u more. Nažalost, šestnaest sati kasnije, čovjek je preminuo utapanjem. Ova tužna priča nije medicinska misterija, osim što je nekoliko tjedana nakon njegove smrti njegovo tijelo testirano pozitivno na COVID-19 čak 28 puta. Istraživači koji su radili na ovom slučaju smatraju to otkriće “osnovnim za patologe”.

Asimptomatski Pacijent i Postmortem Testiranje

Ono što je još čudnije je činjenica da je prije smrti muškarac bio “potpuno asimptomatski”, a tim koji je proveo istraživanje navodi da je vjerojatno imao nizak virusni teret prilikom smrti. Ovaj slučaj odražava važnost postmortem briseva u svim slučajevima obdukcije, a ne samo u potencijalnim smrtnim ishodima povezanima s COVID-19.

  • Smrt je potvrđena kao utapanje.
  • Prema talijanskim smjernicama, COVID testovi su obavezni.
  • Tijelo je pohranjeno u lokalnu mrtvačnicu na 4 °C.

Međutim, zbog kašnjenja u dobivanju odobrenja za sahranu, tijelo je ostalo pohranjeno tjednima duže nego što se očekivalo. Tijekom tog vremena, izvršeno je 28 nasofaringealnih briseva na tijelu, pri čemu je svaki put sve provodio isti tim uz stručne i standardizirane procedure.

Izvanredni Rezultati Testiranja

Svi brisevi su se pokazali pozitivnima na COVID-19, a tim je dodatno provjerio rezultate s reagentskim kompleti drugih dobavljača, samo kako bi bili sigurni. Fascinantno je što su COVID-19 virusni čestice bile detektabilne gotovo šest tjedana nakon smrti, a do kraja testiranja bile su jedine detektabilne čestice.

Kada istraživači testiraju na COVID, obično provode kontrolu paralelno kako bi provjerili rezultat. To se radi testiranjem ljudske stanične RNA. Međutim, nakon 41 dana, testovi više nisu pokazivali ljudsku RNA, ali su COVID testovi nastavili biti pozitivni. Ovo otkriće nosi sa sobom važne implikacije za način na koji se tijela tretiraju u doba COVID-19.

Važnost Istraživanja i Oprez

Autori studije ističu da, iako postoji mnogo istraživanja o ponašanju virusa u živim tijelima, “nedostaje podataka o postojanosti virusa na mrtvim tijelima i o riziku od zaraze iz leševa.” Ovo može predstavljati problem jer “izvođenje obdukcija izlaže određene radnike (patologe, tehničare i druge) mogućem biološkom riziku.” Iako se većina prenosa COVID-a događa putem velikih kapljica, postoje i drugi mogući načini prenošenja, uključujući kontakt s kontaminiranim izmetom ili zrakom.

Završne Misli

Dok autori priznaju da je njihova studija bila ograničena, nadaju se da će njihovi nalazi potaknuti buduća istraživanja. Što se tiče Ukrajinca, njegovo je odobrenje za sahranu na kraju došlo, što je, uz ono što su autori opisali kao “truljenje tijela”, konačno završilo studiju.

Ova priča nam može poslužiti kao podsjetnik na važnost preciznog istraživanja i postupanja s tijelima, osobito u trenucima zdravstvene krize poput pandemije COVID-19.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Mala tradicionalna švedska kuća putuje prema Mjesecu

Next Post

Microsoft želi da AI učini pretraživanje datoteka opuštenijim iskustvom

Related Posts