“Režim leta” više ne postoji u EU, pa zašto su telefonski pozivi još uvijek zabranjeni na letovima u SAD-u?

Zašto “način rada aviona” ostaje stvar prošlosti u EU, dok se u SAD-u drži na snazi?

Baš kao što je zabranjeno pušenje u avionima i dress code za putnike, “način rada aviona” također je postao dio povijesti u Europskoj uniji (EU). No, zašto je još uvijek aktualan u SAD-u i mnogim dijelovima svijeta? U 2022. godini, Europska komisija je donijela nova pravila koja omogućuju zračnim prijevoznicima da dozvole putnicima u avionima unutar EU da koriste svoje mobilne telefone za pozive, slanje poruka, pristup društvenim mrežama i streaming videa. Treba napomenuti da je na kraju sve u rukama zrakoplovnih kompanija da odluče hoće li dozvoliti ove aktivnosti, ali je odluka EU-a stvorila mogućnost koju bi mogli istražiti.

Različite pristupi u EU i SAD-u

S druge strane, Savezna komisija za komunikacije SAD-a još uvijek se drži pravila koja su uvedena 1980-ih i 1990-ih godina te strogo zabranjuju mobilne telefonske pozive tijekom leta. Putnici mogu koristiti svoje telefone, ali ih moraju prebaciti u “način rada aviona”, koji isključuje bežične komunikacije uređaja. Mnogi tvrde da mobilni telefoni emitiraju elektromagnetske signale koji bi mogli ometati navigacijske i komunikacijske sustave aviona. Ako su komunikacijski uređaji aviona ugroženi, to može ometati pilota i posadu u slanju i primanju vitalnih poruka.

Mnoge ključne instrumentske naprave, poput GPS-a, također se oslanjaju na elektromagnetske signale koji riskiraju da budu poremećeni. Neki piloti čak su izjavili da su iskusili iskrivljene i iritantne zvukove kroz slušalice, za koje vjeruju da potječu od korisnika mobilnih telefona u avionu. Ipak, postoji rasprava o ozbiljnosti ove prijetnje. Dok neki istraživači i inženjeri smatraju da je to veliki problem, drugi su skeptični.

Istraživanja i testiranja

Proizvođači aviona, Boeing i Airbus, navodno su testirali utjecaj mobilnih telefonskih signala na avioniku i utvrdili su da nema značajnog utjecaja. Zaključili su da mobilni telefoni ne rade na frekvencijama koje koriste sustavi aviona, što znači da ne ometaju kritične avione. Godine 2005., predstavnik Savezne uprave za zrakoplovstvo svjedočio je pred Kongresom, ukazujući na to da bi inovacije poput pico-stanica mogle potencijalno riješiti zabrinutosti oko ometanja komunikacijske opreme aviona, postavljajući pitanje o nužnosti potpunih zabrana korištenja mobilnih telefona tijekom leta.

Utjecaj na mreže na zemlji

Iako nikada nije zabilježen zrakoplovni incident izravno povezan s korištenjem mobilnih telefona, nema ni objavljenih studija koje bi potvrdile vezu između telefonskih signala i ometanja sustava aviona. Međutim, postoji bolja osnova za to da pozivi u zrakoplovu mogu uzrokovati probleme za mreže na zemlji. Na visinama za vrijeme leta, mobilni telefon može se povezati s više baznih stanica, što može dovesti do zagušenja mreže i potencijalno ometati uslugu za korisnike na zemlji.

Svjesni ovog problema, novi sustav EU-a koristi frekvencije koje su posebno dodijeljene za 5G tehnologiju tijekom leta, što znači da neće poklapati s bežičnom 5G mrežom na tlu.

Zašto SAD ne prati EU?

Nije jasno zašto SAD još nije usvojio slične sustave. Neki smatraju da vlasti brine mogućnost da glasni pozivatelji izazovu nasilje u zraku, dok drugi strahuju da će putnici biti odvratiti od sigurnosnih uputa. Druga mogućnost je da promjene u velikim birokratskim organizacijama poput Savezne komisije za komunikacije i Savezne uprave za zrakoplovstvo često zahtijevaju dugo vremena.

“SAD je vrlo konzervativan u ovom pogledu. Mislim da čekaju podatke koji će pokazati da ne postoji rizik,” rekao je Richard Levy, konzultant za zrakoplovstvo i bivši pilot, u intervjuu za Popular Science.

Zaključak

Bez obzira na vaš stav prema korištenju mobilnih telefona tijekom leta, preporučuje se pridržavati se zakona i pravila zračnog prijevoznika koji koristite. Godine 1999., 28-godišnji muškarac iz Velike Britanije bio je osuđen na 12 mjeseci zatvora nakon što je neprestano odbijao isključiti svoj mobilni telefon tijekom leta iz Madrida u Manchester.

Informirajte se o pravilima koja se primjenjuju u regiji u kojoj putujete kako biste izbjegli neugodnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Paradoks “slabog mladog sunca” koji je zbunio Carla Sagana

Next Post

Jedva čekam da se riješim svojih sporih USB 3.2 prijenosnih SSD-ova zahvaljujući ovim bržim USB 4 modelima

Related Posts