Kolosalna Praistorijska Grobnica Bila je “Najveće Inženjersko Postignuće” Kamenog Doba

Menga Dolmen: Impresivni Megalitski Spomenik u Južnoj Španiji

U srcu južne Španije, ogroman grobni humak nazvan Menga dolmen predstavlja jedno od najimpresivnijih ostvarenja neolitčkog doba. Ovaj fascinantni spomenik, koji je izgrađen prije otprilike 5.700 godina, sadrži ostatke stotina drevnih pojedinaca, a nedavna istraživanja dodatno su istaknula veličanstvene karakteristike ove jedinstvene građevine.

Impozantne Dimenzije i Tehnička Složenost

Menga dolmen teži oko 150 tona i s pravom se smatra drugim najvećim kamenom ikada korištenim u neolitčkom dolmenu. Struktura se opisuje kao “najveći kameni spomenik izgrađen u svoje vrijeme u Europi”. Istraživači su koristili različite petrografske i stratigrafske analize kako bi otkrili da su kamenje Menga “pretežno kalkareniti, slabo cementirani detritički sedimentni kamen”, usporedive s modernim “mekim kamenom” u građevinarstvu.

Izazovi Transporta i Gradnje

Vrsta koristitih kamenova predstavlja izazov za transport, što sugerira da su graditelji Menga projekta temeljito planirali. „Rad s ovim velikim i krhkim kamenima uključivao je golemu investiciju rada ne samo u obradi kamena, već i u drvodjelji i izradi užadi“, naglašavaju autori studije. Velike količine drva vjerojatno su korištene za izgradnju scaffolding-a i pripremu cesta za transport masivnih kamenova.

Optimalna Lokacija i Strateško Pozicioniranje

Menga dolmen smješten je na vrhu brežuljka, što mu daje nekoliko ključnih prostornolokacijskih prednosti. Na primjer, njegov položaj usklađen je s obližnjom planinom poznatom kao “Lover’s Rock” i izlaskom sunca, stvarajući složen uzorak svjetla i sjene unutar odaje. Osim toga, njegovo mjesto, malo ispod kamenoloma koji je pružao potrebne materijale, omogućilo je starim graditeljima transport tih golemih kamenova u stalnom nagibu prema dolje.

Inovacije u Građevini

Iako su ove strateške prednosti značajne, porozna priroda kamenova uobičajeno bi ih činila osjetljivima na vodu. Kako bi prebrodili ovaj problem, dizajneri Menga izolirali su najveće kamenove velikim humcima – ili tumulima – koji su napravljeni od “alternirajućih slojeva pažljivo uklopljenih ravnih pješčenjaka i pritisnutog tla”.

Zaključak: Pioneers in Megalithic Engineering

S obzirom na sve ove inovacije, istraživači smatraju da “gradnja Menga predstavlja jedinstvenu postignuće koja svjedoči o vrhunskom pitanju megalitskog inženjeringa u predistorijskoj Iberiji, a možda čak i u Europi”. Ova otkrića dodatno naglašavaju značaj Menga dolmena za razumijevanje neolitčke civilizacije i njihovih građevinskih sposobnosti.

Studija je objavljena u znanstvenom časopisu Scientific Reports, otvarajući nova vrata za istraživanje drevnih civilizacija i njihovih nevjerojatnih postignuća.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Izvor Rijeke Nila i dalje misterij nakon tisuća godina

Next Post

Tehnički urednik snima bliske fotografije najbržeg superračunala na svijetu i preživljava da ih objavi

Related Posts