Priča o jedinoj potvrđenoj osobi koju je pogodio meteorit

Povijesna priča o Ann Hodges i meteoritu

U povijesti su se pojavili brojni mitovi i čudne priče u tabloidima, ali samo je jedna osoba potvrđena kao žrtva udarca meteorita: Ann Hodges. Ova neobična priča započinje odmah nakon podneva 30. studenog 1954. kada je Ann, koja je spavala na svom kauču u malom gradu Oak Grove blizu Sylacauga, Alabama, doživjela nesreću: bez upozorenja, meteor velikosti grejpfruta probio je njezin strop, odbio se od veće drvene radio-stanice i udario je u gornji kuk. Neverovatno, jedina ozljeda koju je zadobila bila je ružna modrica.

Neobična pojava na nebu

Annina prijava meteorita savršeno se uklopila u lokalna zapažanja o svijetloj crvenoj svjetlosti koja je tog dana prošla nebom. Usred paranoje Hladnog rata, mnogi mještani vjerovali su da bi ta svjetlost mogla biti rezultat rakete ili aviona. Iako se čini da je zagonetna pojava izvan Zemlje u malom, prašnjavom post-ratnom gradu u SAD-u nešto što bi se trebalo prihvatiti s dozom skepticizma, ova priča zapravo je zabilježena u znanstvenim izvješćima financiranim od NASA-e.

„Imate veće šanse da vas pogodi tornado, munja i uragan svi u isto vrijeme,“ rekao je astronom Michael Reynolds s Floridskog državnog koledža u razgovoru za National Geographic o Ann Hodges 2013. Priča o meteoritu, kasnije identificiranom kao meteor Sylacauga, tu se nije završila.

Neobične okolnosti oko meteorita Sylacauga

Kako je izvijestio lokalni list Decatur Daily 2006. godine, sretnik agrarac, Julius Kempis McKinney, pronašao je još jedan fragment meteorita dok je sakupljao drva za ogrjev nekoliko milja dalje. Uspio je prodati svoj dio odvjetniku koji ga je kupio u ime Smithsonian Institution u Washingtonu, D.C.

Nažalost, Ann Hodges nije bila tako sretnik sa svojim dijelom. Okružilo ju je intenzivno pravno nadmetanje oko vlasništva nad ovim poznatim i vrijednim meteorom, dok su se i gazdarica kuće i državni službenici trudili da dođu do tog dragocjenog kamenja.

Put meteorita do muzeja

Konačno, nakon što je Ann postala umorna od znatiželjnih turista koji su se okupljali izvan njezine kuće i kratkog razdoblja u rukama američkog Ratnog zrakoplovstva, meteor je 1956. godine doniran Muzeju prirodne povijesti Alabame, gdje se i danas čuva zajedno s 2.000 drugih meteorita.

Ostale priče o meteoritskim incidentima

Međutim, ovo nije jedina zabilježena ozljeda uzrokovana meteorom. Ranije ove godine, tvrdilo se da je indijski muškarac poginuo zbog pada svemirskog kamena, ostavljajući krater u zemlji. NASA je kasnije osporila tu tvrdnju, navodeći da se veličina kratera ne poklapa. Tu je i poznata priča o meteoritu Nakhla, za koji urbane legende tvrde da je ispario psa kada je pao 1911. godine. Iako je ta priča sporna, čini se da Hodges ima legitimnu i fascinantnu priču koja će ostati u povijesti.

Zaključak

Priča o Ann Hodges i meteoritu Sylacauga ostaje intrigantna i unikatna u svijetu znanosti i mitologije. Njezino iskustvo nas podsjeća na nepredvidivost prirode i misterije koje nas okružuju. Ova neobična povijest nastavlja privlačiti pažnju i podsticati znatiželju, potvrđujući da je život pun iznenađenja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Plutonova vrata: Drevna vrata u podzemlje koja su još uvijek smrtonosna

Next Post

Nedavno otkrivene “duhovne” galaksije su davno bile ugušene

Related Posts