Unapređenje Cyber Sigurnosti: Kako Se Nositi s Hyper-Volumetrikim DDoS Napadima
U današnjem svijetu digitalne inovacije, cyber prijetnje postaju sve složenije, a među najzabrinjavajućima su Distributed Denial of Service (DDoS) napadi. Ove hyper-volumetrike DDoS napade, koji preplavljuju sustave masovnim prometom, bilježe nagli porast učestalosti i složenosti. Prema našim istraživanjima, više od trećine (37%) europskih tvrtki doživjelo je takav napad u proteklih godinu dana.
Što su DDoS Napadi i Kako Postaju Opasniji?
DDoS napadi mogu izazvati značajne smetnje, a često služe kao dimna zavjesa za ciljano napadanje, poput SQL injekcija. Dok sigurnosne ekipe rješavaju neposredne posljedice DDoS napada, zlonamjerni akteri mogu iskoristiti neprimijećene ranjivosti. Na primjer, nedavno je Cloudflare ublažio rekordni DDoS napad koji je dostigao vrh od 5.6 Tbps, što predstavlja najveći javno objavljeni napad do sada.
- Prethodni napad u istoj kampanji bio je 3.6 Tbps i ciljao je sektore poput financija, telekomunikacija i pružatelja internetskih usluga.
- Kampanja je trajala cijeli mjesec i sastojala se od više od 100 pojedinačnih incidenata, mnogi od kojih su premašili 3 Tbps.
Industrije koje ovise o operacijama u stvarnom vremenu suočavaju se s velikim rizicima, jer čak i kratko vrijeme neaktivnosti može prouzročiti značajnu financijsku i reputacijsku štetu. Stoga, organizacije koje nisu spremne suočavaju se s katastrofalnim posljedicama.
Nove Ranjivosti uzrokovane IoT Uređajima
Proliferacija uređaja interneta stvari (IoT) dodaje nove ranjivosti u poslovne okoline. Mnogi od ovih uređaja nemaju adekvatne sigurnosne mjere i često koriste tvorničke zadane korisničke podatke. Ovo stvara savršeno okruženje za napadače da okupljaju botnete sposobne za velikoposlovne, anonimne cyber napade.
- Globalna distribucija ovih uređaja otežava predviđanje kada ili gdje će se sljedeći napad dogoditi.
- Recentni napadi, poput onih povezanih sa ranjivostima Mozi i HTTP/2, potekli su iz kompromitiranih uređaja u zemljama poput SAD-a, Rusije, Brazila i Vijetnama.
Ova globalna, decentralizirana priroda modernih prijetnji zahtijeva od organizacija da preispitaju i razviju svoje strategije cyber sigurnosti.
Pristupi Prvenstveno Usmjereni na Sigurnost
Napadači danas sve više kombiniraju volumetrične napade s eksploatacijama na razini aplikacija, ciljajući specifične ranjivosti sustava. Ove višezaključene taktike otežavaju prepoznavanje i ublažavanje prijetnji, budući da različiti slojevi IT infrastrukture organizacije mogu biti napadnuti simultano.
Da bi se suprotstavili ovim izazovima, tvrtke moraju usvojiti sveobuhvatan pristup sigurnosti. Ključno je pratiti i infrastrukturu mreže i slojeve aplikacija kako bi se identificirale i adresirale ranjivosti prije nego što ih hakeri iskoriste.
Automatizacija kao Ključ za Učinkovitost
Brzina i preciznost su od vitalnog značaja kada je u pitanju prepoznavanje i ublažavanje današnjih DDoS napada. Automatizirani sustavi pokretani real-time strojnim učenjem i umjetnom inteligencijom postali su neophodni. Ove tehnologije omogućuju organizacijama da otkriju i neutrališu prijetnje, analiziraju obrasce prometa te reaguju odmah bez ljudske intervencije.
- Automatizacija pomaže u prevenciji napada prije nego što započnu.
- Važno je zajedno kombinirati filtriranje prometa, analitiku u stvarnom vremenu i operativne informacije o prijetnjama.
Zaključak: Budućnost Cyber Sigurnosti
Prijetnja hyper-volumetrikih DDoS napada neće nestati. Gotovo dvije trećine (64%) europskih lidera u poslovanju i tehnologiji vjeruje da je cyber incident vrlo vjerojatan u sljedećih godinu dana. Korištenjem globalne infrastrukture, automatizacijom obrane i slojevanjem sigurnosnih strategija, organizacije mogu izgraditi otpornost potrebnu za suočavanje s ovim izazovima. Osnaživanje sigurnosne svijesti i stalno informiranje o novim prijetnjama jednako su važni za budućnost organizacija.
U vremenu povećanih cyber prijetnji, poduzeća koja usvoje napredne alate, strategije nulte povjerenja i neprekidno usavršavaju svoju sigurnosnu poziciju bit će najbolje opremljena za zaštitu svojih sustava.