Ispostavilo se da pauci mogu mirisati svojim nogama, ali samo dečki

Otkriće u svijetu mirisa: Istraživanje sposobnosti mirisa kod pauka

U svijetu znanstvenih istraživanja, puno pažnje posvećeno je životinjskom mirisu, osobito kod pasa i štakora, a štakori su čak osposobljeni za otkrivanje nezakonito zaraženih divljih životinja. Ipak, većina studija o mirisima fokusira se na sisavce i insekte, dok se pauci često zanemaruju. Nedavna studija koja istražuje mirisne sposobnosti pauka vrste Argiope bruennichi, poznatih i kao pauci osa, donijela je iznenađujuća otkrića o tome kako ti sitni stvorovi koriste svoje noge za percepciju mirisa.

Zašto su pauci osa poseban predmet istraživanja?

Ove vrste pauka su visoko zanimljive za znanstvenike jer ženke emitiraju seksualne hormone koji privlače mužjake. U ovom kontekstu, istraživači su se zapitali koliko je miris važan u životnom ciklusu ovih pauka. Istraživanje je pokazalo da su mužjaci pauka osa sposobni koristiti svoje noge za prepoznavanje mirisa, a to otkriće otvara nova vrata u razumijevanju svijeta pauka.

Kako pauci percipiraju mirise?

Istraživači su se fokusirali na dvije vrste osjetilnih dlačica, poznatih kao senzile, koje pauci posjeduju. Ove dlačice imaju različite strukture:

  • Dlačice s jednim otvorom: Ove se senzile nalaze na vrhovima nogu, što sugerira da su u kontaktu s površinama na kojima pauk hoda.
  • Dlačice sa zidnim otvorima: Ove senzile su otkrivene u hodnim nogama, na mjestima koja se ne dotiču površina.

Distribucija ovih senzila navela je istraživače na pomisao da su zidne senzile odgovorne za detekciju mirisa u zraku. Interesantno je da su ove zidne senzile pronađene samo kod odraslih mužjaka, a ne kod ženki ili mladih mužjaka.

Šire istraživanje mirisa među vrstama pauka

Istraživački tim je ispitao i mužjake i ženke iz dodatnih 19 vrsta pauka i, poput prethodnog nalaza, nije pronašao zidne senzile kod ženskih pauka. Međutim, otkriveni su senzili s “pretpostavljenim zidnim otvorima” kod sedam različitih vrsta. Istraživači sugeriraju da su zidne senzile evoluirale neovisno tijekom evolucije pauka i da su čak izgubljene u nekim linijama.

Završne misli

Ova studija, objavljena u časopisu PNAS, pruža novo razumijevanje o tome kako pauci koriste svoja osjetila za preživljavanje i privlačenje partnera. Ova otkrića ne samo da obogaćuju našu percepciju pauka, već također naglašavaju važnost istraživanja manje poznatih područja u biologiji mirisa. Svijet pauka, uz njegove nevjerojatne sposobnosti, otvara nove mogućnosti za istraživanje i razumijevanje raznolikosti životinjskog carstva.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Procesi nabave tehnologije britanske vlade “umanjili” su tehničke rizike koji su uključeni

Next Post

Žene s licem svinje u putujućim predstavama zapravo su bile pijane, ošišane medvjedice u haljinama

Related Posts