Nova Istraživanja Galaksija i Crnih Rupa: Tajne Mali Crvene Točke
Uvod
Prije nešto više od dvije godine, astronomi su bili zatečeni otkrićem teleskopa JWST. Istraživači su uočili galaksije koje su izgledale kao da krše naša očekivana astronomska pravila. Ako je svjetlost koja dolazi iz tih galaksija zaista dolazila od njihovih zvijezda, tada su jednostavno bile prevelike da bi se formirale u periodu od nekoliko stotina milijuna godina nakon rođenja svemira. Od samog početka, znanstvenici su sumnjali da se iza ove anomalije kriju crne rupe, a sada su dobili važnu potvrdu te teorije.
Rast Supermasivnih Crnih Rupa
U suvremenom svemiru, supermasivne crne rupe u središtu galaksija rastu zajedno sa svojim domaćim galaksijama. Međutim, to možda nije slučaj za najranije galaksije. Predmeti poznati kao “Male Crvene Točke” (LRDs) smatraju se potpuno novom klasom galaksija koje su postojale samo u ranom svemiru. Sve te galaksije pojavile su se oko 600 milijuna godina nakon Velikog praska i postojale su do prvih 1,5 milijardi godina nakon toga, a ovaj period se u astronomiji naziva visokim crvenim pomakom.
Uz pomoć opažanja LRD-ova iz raznih javno dostupnih istraživanja teleskopa JWST, tim istraživača procijenio je da 70 posto ovih objekata ima plin koji se okreće brzinom od 1.000 kilometara u sekundi, što sugerira prisutnost supermasivne crne rupe. “Ono što me najviše uzbuđuje su raspodjele crvenih pomaka. Ovi stvarno crveni, visoki izvori crvenog pomaka praktički prestaju postojati točno u jednom trenutku nakon Velikog praska,” izjavio je Steven Finkelstein, koautor studije s Univerziteta Texas u Austinu.
Otvorena Pitanja i Buduće Istraživanje
Iako rane analize sugeriraju da su ovi objekti preveliki da bi postojali, uzimajući u obzir rastuću crnu rupu, ovi izvori postaju manji i lakši – što je savršeno objašnjivo u trenutnim teorijama, premda više ne postoje. Tim istraživača istražuje nekoliko otvorenih pitanja, i teoretskih i putem novih opažanja. Takva pitanja uključuju: jesu li ove crne rupe stvarno duboko skriveni? Zašto su ovi objekti prestali postojati?
Zaključak
Iako je stvorena nova klasa galaksija, to postavlja nova pitanja. “Uvijek postoje dva ili više potencijalna načina da se objasne zbunjujuća svojstva malih crvenih točaka,” napominje Kocevski. Ovi rezultati predstavljeni su na 245. sastanku Američkog astronomskog društva i bit će objavljeni u časopisu “Astrophysical Journal”. Razumijevanje ovih fenomena može otvoriti vrata novim spoznajama o ranim fazama svemira i razvoju crnih rupa, potvrđujući koliko je fascinantan svijet astronomije i njegovih tajni.