Golišasti Plavorepi Tun (Bluefin Tuna) Prodali za 207 milijuna jena u Tokiju
U fascinantnom događaju na tokijskom tržištu, prodan je plavorepi tun težak kao medvjed – 276 kilograma (608 funti) po cijeni od 207 milijuna jena (1,3 milijuna dolara). Ova impresivna riba pruža dovoljno mesa za pripremu sashimi tanjira koji bi mogao zadovoljiti cijelu školu morskih pasa. Aukcija se održala na Toyosu tržištu, najvećem veleprodajnom ribarskom tržištu na svijetu, gdje je triumfirao grupacija Onodera, poznata po svojim vrhunskim restoranima s sushiem širom Japana.
Tradicija “Hatsu-Seri”: Prva aukcija godine
Svake godine 5. siječnja, Tokyo doživljava uzbudljiv događaj nazvan “Hatsu-Seri”, koji označava prvu aukciju tuna. Ova živopisna i dinamična manifestacija privlači kupce, koji se natječu vičući za goleme plavorepe tune, a cijene često dosežu nevjerojatne visine. Ova godina označila je šesti put da je Onodera osvojila prvu aukciju godine. No, opet nisu uspjeli premašiti rekordnu ponudu iz 2019. godine kada je 278-kilogramski tun prodan za 333,6 milijuna jena (3,1 milijun dolara).
Plavorepi Tun: Vrhunski Predator
Plavorepi tun je vrhunski predator oceana koji se može razviti do ogromnih veličina zahvaljujući svom gladi i vještinama lova. Postoje tri vrste plavorepog tuna: Pacifički (Thunnus orientalis), Južni (Thunnus maccoyii) i Atlantski (Thunnus thynnus), pri čemu je atlantski tun najveći među njima. Poznat po svom “bogatom i kremastom” okusu, plavorepi tun je znatno veći od drugih vrsta tune, kao što su albakora, skipjack i žutotuna, koje često nalazimo u konzerviranoj hrani.
Utjecaj na Ekosustav i Očuvanje Plavorepe Tune
Prema podacima svjetske organizacije WWF, Japan konzumira otprilike 70 do 80 posto svjetskog Pacifičkog plavorepog tuna. Ovaj neizmjerni apetit za ribom doveo je do teškog prelovljavanja. Procjena Međunarodnog znanstvenog odbora za tunu pokazuje da je prelov značajno smanjio populaciju Pacifičkog plavorepog tuna za 97,4 posto, ostavljajući samo 2,6 posto izvorne brojnosti.
Ipak, postoje i tragovi nade. Godine 2021., IUCN je ažurirao status očuvanja ove vrste prelaskom Atlantskog plavorepog tuna iz kategorije “ugrožen” u “najmanje zabrinjavajući”, dok je Južni plavorepi tun prešao iz “kritično ugrožen” u “ugrožen”. I dalje, očito je da mnoge ribolovne prakse širom svijeta ostaju neodržive, ostavljajući ozbiljne posljedice na zdravlje morskih ekosustava.
Završna Misao
Prodaja ovog veličanstvenog plavorepog tuna simbolizira želju i kulturu ribolova u Japanu, ali također postavlja važna pitanja o održivosti i očuvanju morskih resursa. Kako se suočavamo s izazovima prelovljavanja, ključno je pronaći ravnotežu između gastronomskih užitaka i zaštite naših oceana. S obzirom na rastuće trendove održivog ribolova, postoji nada za budućnost plavorepe tune i drugih vrsta riba.