Procjenjuje se da će AI deepfakeovi uzrokovati gubitke od 40 milijardi dolara do 2027. godine

Napadi na kritičnu infrastrukturu: Rastuća prijetnja u svijetu kibernetske sigurnosti

Napadi na kritičnu infrastrukturu postaju sve prisutnija tema u svijetu kibernetske sigurnosti. Prema izvješću o globalnoj prijetnji kompanije BlackBerry, između srpnja i rujna 2024. godine zabilježeno je gotovo 600.000 napada na ovu vrstu infrastrukture. Ovaj trend postavlja ozbiljna pitanja o sigurnosti i zaštiti ključnih sektora, posebno financijske i zdravstvene industrije.

Kibernetske prijetnje za financijski sektor

Financijski sektor suočava se s ogromnim brojem kibernetskih napada koji ga mogu dovesti do kolapsa. Ova industrija je mete 45% svih napada, dok zdravstvene organizacije čine 30% tih incidenata. Državne usluge slijede sa 17% napada. Prekid poslovanja u ovim sektorima može biti iznimno skup, što povećava vjerojatnost isplate otkupnine kako bi se sustavi brzo obnovili. Zbog toga su ovi sektori posebno privlačni napadačima.

Rast umjetne inteligencije i dubokih laži

Uspon umjetne inteligencije doveo je ne samo do povećanja kibernetskih napada, već i do rasta prijevara temeljenih na deepfake tehnologiji. Ove prijevare koriste AI-generirane slike, videa ili glasove za imitatiranje izvršnih osoba ili infiltraciju u kompanije. Prema procjenama, gubici povezani s deepfakeovima mogli bi doseći zapanjujućih 40 milijardi dolara do 2027. godine, što ovu prijetnju čini ozbiljnim problemom.

Deepfakeovi urušavaju povjerenje i predstavljaju neviđeni izazov za dionike, koji više ne mogu biti 100% sigurni u autentičnost komunikacija svojih izvršnih direktora. Ova situacija naglašava potrebu za uspostavom regulativnih okvira koji će obuhvatiti deepfake tehnologiju, kao što su predloženi zakoni u SAD-u pod nazivom No Fraud AI Act i kanadska legislativa u vezi s neusklađenim medijima.

Ransomware grupe i prijetnja civilizaciji

Nije iznenađujuće da ransomware grupe također oblikuju pejzaž prijetnji. Infamous grupe poput LockBit i ALPHV djeluju tiho, ali smrtonosno, uspijevajući izbjeći otkrivanje. Ismael Valenzuela, potpredsjednik za istraživanje prijetnji i inteligenciju u BlackBerryju, ističe: “Naša površina napada nikada nije bila šira. Prijetitelji i državni akteri šire svoje horizonte u kibernetske špijunaže, dok ransomware grupe postaju sve sofisticiranije u svojim kampanjama.”

Završna misao

Iako se sve više suočavamo s izazovima kibernetske sigurnosti, važno je napomenuti da nikada nismo bili bolje pripremljeni. Imamo alate, tehnologiju i protokole potrebne za zaštitu i ublažavanje posljedica napada. Naša industrija razvija se i prilagođava promjenama u metodologiji prijetitelja, što nam daje nadu u borbi protiv ove rastuće prijetnje.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

iPhone 17 Air i Samsung Galaxy S25 Slim mogli bi imati jednu glavnu manu

Next Post

‘Better eShop’ pokreće poboljšanu alternativu Nintendo Switch trgovini s boljim pretraživanjem i otkrivanjem.

Related Posts