Više od jedne trećine supermasivnih crnih rupa se skriva – možda čak i više

Supermasivne crne rupe: Ključni čimbenik u evoluciji galaksija

U središtu gotovo svake galaksije nalazi se supermasivna crna rupa. Astronomi vjeruju da se one nalaze u svakoj galaksiji, ali je ta tvrdnja teška za potvrditi. Problem leži u tome što mnoge crne rupe ostaju dobro skrivene, te nije moguće otkriti njihovu prisutnost.

Povećanje broja skrivenih supermasivnih crnih rupa

Nova istraživanja su dodatno razjasnila procjenu koliko je supermasivnih crnih rupa skriveno u prašini, a broj je veći nego što se prethodno očekivalo. Godinama se procjenjivao broj skrivenih supermasivnih crnih rupa na oko 15 posto. Ipak, to još uvijek znači desetke, ako ne i stotine milijardi crnih rupa u vidljivom svemiru.

Prema najnovijim istraživanjima, broj supermasivnih crnih rupa koje su toliko zaklonjene prašinom i plinom da nijedna X-ray svjetlost ne može pobjeći, procjenjuje se na oko 35 posto, a moglo bi biti i do 44 posto. Razumijevanje broja skrivenih crnih rupa ključno je za shvaćanje evolucije galaksija i načina rasta crnih rupa.

Utjecaj crnih rupa na evoluciju galaksija

Ako se crne rupe razvijaju konzumirajući materijal, a ne samo sudarima, očekivali bismo da će veliki postotak njih biti zaklonjen, što ovo istraživanje i sugerira. Osim toga, crne rupe reguliraju rast galaksija kroz razne povratne mehanizme.

  • Aktivna crna rupa koja se hrani okolnim materijalom može izbaciti znatan dio tog materijala, stvarajući vjetrove koji mogu ugasiti formiranje zvijezda.
  • Profesor Poshak Gandhi s Univerziteta Southampton ističe: “Da nemamo crne rupe, galaksije bi bile mnogo veće.”
  • Bez supermasivne crne rupe u našoj Mliječnoj stazi, moglo bi biti značajno više zvijezda na nebu.

Tehnološki napredak u istraživanju

Istraživanje je koristilo dva NASA teleskopa, IRAS (Infracrveni astronomski satelit) i NuSTAR (NASA-in X-ray opservatorij), koji su izgrađeni i djelovali u različitim razdobljima. IRAS je, tijekom svog 10-mjesečnog rada 1983. godine, pretraživao toplinsku emisiju iz oblaka koji skrivaju crne rupe, a rezultati su zahtijevali potvrdu putem terenskih teleskopa.

Ključne potvrde su napravljenje koristeći X-zrake, s obzirom da ti oblaci apsorbiraju gotovo svu svjetlost osim najenergičnijih X-zraka. “Iznenađuje me koliko su IRAS i NuSTAR bili korisni za ovaj projekt, čak i nakon više od 40 godina od rada IRAS-a,” rekao je Peter Boorman, vođa istraživanja i astrofizičar na Caltechu u Pasadeni, Kalifornija.

Zaključak

Cjelokupno ovo istraživanje naglašava važnost korištenja arhiva teleskopa i prednost kombiniranja više instrumenata i valnih duljina svjetlosti za postizanje preciznijih rezultata. Kako se nastavljamo boriti s tajnama crnih rupa, nova otkrića mogu značajno obogatiti naše razumijevanje svemira i njegovih evolucijskih procesa.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Žene koje traže pobačaje vjerojatnije koriste “prirodnu” kontrolu rađanja nego prije 5 godina

Next Post

Zlatna boja izgleda onako kako izgleda zbog relativističkog efekta

Related Posts