Zapanjujuća agatna “stijena” ispostavlja se da je jaje dinosaurusa staro 60 milijuna godina

Izvanredno otkriće: Jaje dinosaura u Britanskom muzeju povijesti prirode

Jedan prekrasan primjerak roza i bijelog agaata iz Mineralne zbirke Britanskog muzeja povijesti prirode (NHM) u Londonu, koji se tamo nalazi od 1883. godine, otkrio je fascinantnu tajnu. Ova naizgled obična sfera, promjera oko 15 centimetara, možda je mnogo više od običnog minerala. Naime, nedavno otkriće ukazuje na to da se radi o jajetu dinosaura!

Kako je otkrivena istina

Ovaj agaat, koji je 175 godina bio pohranjen u zbirci, privukao je pažnju Robina Hansena, jednog od kustosa minerala u muzeju. Tijekom izložbe minerala u Francuskoj, Hanson je vidio agatisirano jaje dinosaura koje je izgledalo iznimno slično agaat-kućici u muzeju. “Tada sam pomislio: ‘Čekaj malo, to izgleda jako slično onome što smo upravo stavili na izložbu u muzeju!'” rekao je Hansen.

Stručna analiza i daljnja istraživanja

Nakon ovog trenutka inspiracije, stručnjaci muzeja, profesor Paul Barrett i dr. Susie Maidment, odlučili su provesti CT skeniranje kako bi istražili unutrašnjost uzorka. Nažalost, zbog gustoće agaata, skeniranje nije otkrilo detalje. Ipak, složili su se da tanki sloj oko agaata izgleda kao školjka te da vanjski izgled uzorka sugerira da je više objekata bilo skupljeno zajedno.

Povijesna važnost

Uz dodatne dokaze, saznali smo da je uzorak prikupljen u Indiji te da veličina, oblik i površinski značajke odgovaraju jajima titanosaurusa pronađenim u Kini i Argentini. Ovo jaje se procjenjuje da potječe iz doba prije 60 milijuna godina, kada su titanosauri bili najzastupljeniji dinosauri u Indiji. Unatoč svojoj impozantnoj veličini, vjeruje se da su titanosauri ležali od 30 do 40 jaja i nisu se brinuli za svoju mladunčad.

Zašto su muzejske zbirke važne?

“Ovaj primjerak savršeno ilustrira zašto su muzejske zbirke toliko važne,” objasnio je Hansen. “Kao agaat je ispravno identificiran i katalogiziran 1883. godine koristeći znanstveno znanje tog vremena.” Danas znamo da ovaj agaat ima nešto posebno – ispunjava sfernu strukturu koja se ispostavila kao jaje dinosaura.

Kako je nastalo ovo jaje?

Tim vjeruje da je do ovog događaja došlo zbog vulkanske aktivnosti koja je izazvala da jaje bude zarobljeno u očvrslom vulkanskom kamenu nakon erupcije. Unutarnje strukture su se s vremenom raspale, a voda bogata silikatom probila se kroz kamen do šupljine jajeta, stvarajući bandirani agaat kamen koji danas vidimo.

Zaključak

Ovo otkriće ne samo da obogaćuje našu kolekciju u muzeju, već i dodatno naglašava važnost istraživanja mineralnog svijeta. Ukoliko želite saznati više o gnijezdima koje su titanosauri pravili, obavezno pogledajte našu ekskluzivnu priču o Patagotitanu, jednom od najvećih dinosaura koji je ikada hodao zemljom.

Ova informacija prvi put je objavljena u ožujku 2023. godine.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Afantazija: Što se događa u mozgovima ljudi koji nemaju mentalnu sliku?

Next Post

Katolička crkva službeno ima biskupa Mjeseca

Related Posts