Uspon RISC-a: 2025. će biti godina prvog kvazi-mainstream RISC-V prijenosnog računala, kako je potvrdio izvršni direktor Frameworka, ali mislim da neće biti spremno za glavnu upotrebu

RISC-V: Revolucija u svijetu procesora

RISC-V, otvorena arhitektura podataka razvijena 2010. godine na Sveučilištu u Kaliforniji, Berkeley, sve više privlači pažnju kao prilagodljiva alternativa vlasničkim arhitekturama poput x86 i Arm. Sa svojim pristupom bez licenci, proizvođači imaju slobodu da stvaraju i mijenjaju procesore bez ograničenja, što dovodi do usvajanja u raznim specijaliziranim aplikacijama. Ova godina bi mogla označiti ključni korak ka širem prihvaćanju RISC-V arhitekture među potrošačima.

RISC-V u laptop svijetu

Iako RISC-V već ima značajnu prisutnost u industriji, još uvijek treba ostvariti značajnije rezultate na tržištu laptopa. Hongkongska tvrtka DeepComputing predstavila je svoj prvi RISC-V prijenosnik, Roma, 2023. godine, a slijedio ga je DC-Roma II 2024. koji dolazi s unaprijed instaliranim Ubuntu Linuxom. Iako je bio hvaljen zbog svoje otvorenosti, performanse ovog laptopa nisu dosegle razinu konkurenata kao što su x86 i Arm.

Međutim, CEO DeepComputinga, Yuning Liang, izjavio je za IEEE Spectrum da će njihov nadolazeći model DC-Roma III zatvoriti taj razmak, nudeći performanse slične Arm Cortex-A76.

U suradnji s Frameworkom

Još uzbudljivija vijest dolazi iz suradnje DeepComputinga s Frameworkom, poznatom tvrtkom po svojim modularnim i popravljivim laptopima. Zajedno rade na stvaranju RISC-V matične ploče za Framework Laptop 13. Nirav Patel, CEO Frameworka, izjavio je: “Ako pogledamo nekoliko generacija unazad u [softverskom] sloju, počinjemo vidjeti sliku potrošački spremnog RISC-V uređaja, poput laptopa ili čak telefona.”

Prema IEEE Spectrumu, “Iako je namijenjen ranim korisnicima i programerima, bit će to najpristupačniji i najpoliraniji RISC-V laptop dosad, a dolazit će do korisnika sa istim izgledom i dojmovima kao Framework laptope koji koriste x86 čipove.”

Nove informacije i očekivanja

Nakon prvotnog priopćenja u lipnju 2024., Framework je pokrenuo stranicu proizvoda za RISC-V matičnu ploču, no za sada ostaje kao zamjenski sadržaj. S druge strane, DeepComputingova stranica otkriva više detalja, uključujući slike DC-Roma RISC-V matične ploče za Framework 13 Laptop.

Ova matična ploča pokreće RISC-V 64-bitni četverojezgreni CPU JH7110 i podržava Ubuntu Desktop 24.04 i Fedora 41. RISC-V su već usvojili mnogi tehnološki divovi. Primjerice, Western Digital koristi RISC-V za kontrolere za pohranu, britanski startup Blueshift Memory gradi BlueFive procesor na otvorenom RISC-V jezgru, dok je kineski XiangShan projekt razvio dva RISC-V dizajna. Tu je i Ubitium s univerzalnim RISC-V procesorom koji konsolidira sve računalne opterećenja na jednoj, pristupačnoj čipu.

Što nas očekuje?

Očekuje se da ćemo u narednim mjesecima vidjeti više detalja o RISC-V Laptop 13 od Frameworka. Međutim, s trenutnim fokusom na programere i rane korisnike, zajedno s ograničenjima performansi u usporedbi s etabliranim arhitekturama poput x86 i Arm, čini se da RISC-V još nije spreman za širu potrošačku primjenu. Ipak, ovo je bez sumnje veliki korak naprijed za arhitekturu koja obećava uzbudljivu budućnost u svijetu računalnih tehnologija.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

LG predstavlja prvi 6K monitor s Thunderbolt 5 priključkom i volio bih ga povezati s Mac Mini M4

Next Post

Može li ovo biti Lenovoov prvi NAS? Pojavio se dokaz koncepta za mrežno pohranjivanje, s dva Type-C priključka i namjenskim Ethernet portom

Related Posts