Gledajte kako žabe skaču po površini vode – jedan impresivan skok na trbuh u isto vrijeme

Otkrića o nevjerojatnim skakanjima žaba cvrčaka

Žabe su impresivna mala stvorenja, ali kada je riječ o njihovom kretanju, često nemaju sreće s točnošću i fizikom. Istraživači su proučavali žabu cvrčka (Acris crepitans) i otkrili tajne njihovog neobičnog načina kretanja – sve to zahvaljujući iznimno brzim “trbušnim skokovima”.

Kako žabe cvrčke plove vodom

Žabe cvrčke, koje pripadaju porodici Ranidae, odavno su poznate po svojoj sposobnosti da prelaze površinu vode bez tonjenja – to ponašanje znanstveno nazivamo “skakanje po vodi”. No, kako to zapravo rade?

  • Za otkrivanje tajni ovog načina kretanja, istraživački tim koristio je video kameru visoke brzine kako bi usporio pokrete žaba na vodi.
  • Jedan od autora studije, Talia Weiss, ističe da “skakanje po vodi” nije dobro definirana terminologija, koja se koristi još od 1949. godine.
  • Cilj istraživanja nije samo proučavanje ponašanja žaba cvrčaka, već i pokušaj da se ovom fenomenu dade preciznija znanstvena definicija.

Istraživanje u praksi

Žabe cvrčke su vrlo male i lako stanu na palac odrasle osobe, no posjeduju iznimnu brzinu. Istraživači su postavili kameru koja snima brzinama od 250 ili 500 sličica u sekundi i postavili akvarij s vodenim platformama kako bi zabilježili njihove skokove.

Većina žaba iskočila je tri do četiri puta na površini vode, a zanimljivo je kako su snimljene potpuno uronjene prije svakog sljedećeg skoka. Tim je primijetio kako su divlje žabe preskočile do osam puta zaredom.

Faze skakanja

Tim je definirao svaki skakački ciklus koji se sastoji od četiri faze: uzlet, zrak, ponovni ulazak i oporavak. Svaki skok traje manje od sekunde. Pokreti žaba uspoređeni su s “porpoising” pokretima dupina koji se kreću iznad i ispod površine valova.

Iznenađujuća otkrića

Prodekan istraživačkog tima, profesor Jake Socha, izjavio je: “Fascinantno je kako lako možemo biti prevareni brzim pokretima životinja. Ovdje imamo žabu koja izgleda kao kamen koji preskoči, a zapravo skače i ponavlja to više puta zaredom.”

S obzirom na to da ostaju pitanja o ovim nevjerojatnim skakanjima žaba, nastavit ćemo gledati snimke dok ne saznamo više. Ova istraživanja objavljena su u časopisu Journal of Experimental Biology.

Zaključak

Žabe cvrčke će zasigurno nastaviti fascinirati znanstvenike, a njihova jedinstvena sposobnost kretanja po površini vode otvara mnoga pitanja o biologiji i fiziologiji ovih malih stvorenja. Ostanite uz nas za više fascinantnih otkrića iz svijeta prirode!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Vaše vanjsko uho nekada je bilo dio respiracijskog uređaja

Next Post

Adobe će vrlo brzo ukinuti svoje popularne 20GB Photoshop i Lightroom planove, stoga se pobrinite da donesete pravu odluku.

Related Posts