Identitet lubanje za koju se vjeruje da pripada Kleopatrinoj sestri konačno otkriven

Otkrivanje tajne: Što se zapravo krije iza kosti dječaka iz Efeza?

Jedna interdisciplinarna ekipa istraživača nedavno je otkrila fascinantne podatke o lubanji koja se nekada smatrala pripadnikom Arsinoë IV, sestre Kleopatre. Naime, ispostavilo se da pripada mladom dječaku! Ovaj članak istražuje te nove nalaze, kao i misterioznu sudbinu Arsinoë IV koja i dalje ostaje nejasna.

Otkrivanje lubanje u Efezu

Godine 1929. godine, austrijski arheolog Josef Keil i njegovi suradnici otkrili su sarkofag ispunjen vodom u ruševinama prekrasne građevine poznate kao „Octagon“ u drevnom Efezu, koji se danas nalazi u Turskoj. Unutar sarkofaga zatekli su kompletan kostur, međutim, nije bilo drugih grobnih dobara. Prije nego što su ponovno zatvorili grob, Keil je uzeo lubanju i odnio je u Njemačku na analizu. Njegova je teorija bila da se radi o vrlo uglednoj osobi, a kostur je pripadao dvadesetogodišnjakinji.

Spominjanje Arsinoë IV

Tokom godina, nastavilo se istraživanje i spekulacije o identitetu te osobe. Godine 1990., neki arheolozi došli su do zaključka da se možda radi o Arsinoë IV, s obzirom na nekoliko indikacija. Prvo, postojale su sumnje o arhitektonskim sličnostima između Octagona i modela „Pharos of Alexandria“ u Egiptu. Drugo, Arsinoë IV je navodno ubijena u Efezu 41. godine prije nove ere, po naredbi Marka Antonija, Kleopatrinog ljubavnika. Ove informacije dovele su do širenja sumnji i teorija, no, koliko su one bile točne?

Moderne analize otkrivaju istinu

Na sve to, Odjel za evolucijsku antropologiju s Univerziteta u Beču primio je lubanju i analizirao je koristeći suvremene antropološke i znanstvene metode. Tim stručnjaka, uključujući genetičare i arheologe, proveo je mikrokompjutorsku tomografiju (micro-CT) kako bi stvorio trodimenzionalni model lubanje.

  • Mjerenja su pokazala da lubanja datira između 36. i 205. godine prije nove ere.
  • Genetske analize potvrđuju da lubanja i kosti otkrivene u osamdesetima pripadaju istoj osobi.
  • Izvršeni su ponovljeni testovi koji su otkrili prisutnost Y kromosoma, što potvrđuje da se radi o dječaku.

Problemi razvoja i njegovo značenje

Daljnje analize pokazale su da je dječak vjerojatno bio u pubertetu te da je imao određene razvojne probleme. Jedan od njegovih kranijalnih šavova bio je već spojeni, što obično ne događa prije 65. godine. Uz to, otkriveni su i problemi s razvojem gornje čeljusti, što je moglo značajno utjecati na sposobnost žvakanja hrane.

Zaključak: Otkriće koje mijenja perspektivu

Iako su ovi nalazi pružili novu perspektivu o identitetu pojedinca pokopanog u tom grobu, još uvijek ostaje brojna pitanja u vezi s arhitektonskim stilovima Octagona i misterioznom sudbinom Arsinoë IV. Nova istraživanja omogućuju ponovno istraživanje ove povijesne figure, oslobađajući nas predrasuda da je ona bila pokopana na ovom mjestu. Ovaj članak baca novo svjetlo na našu prošlost, a istovremeno nas podsjeća na brojne misterije koje još uvijek čekaju svoja otkrića.

Ovo značajno istraživanje objavljeno je u časopisu Scientific Reports.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

DJI-ov Mic Mini možda je upravo pronašao svog konkurenta: mali, bez logotipa Hollyland Lark M2S bežični mikrofon

Next Post

TCL 60XE prelazi iz boje u nijansu sive u tren oka – i to je najkul stvar koju sam vidio na CES-u

Related Posts