NATO želi izgraditi alternativni internet temeljenu na satelitima koji bi se koristio u slučaju nužde

NATO Razvija Satelitski Sustav za Zastitu Globalne Internet Komunikacije

NATO se suočava s izazovima globalne internet infrastrukture nakon nedavnih prekida podmorskih kabela, stoga razvija inovativni satelitski sustav koji će posluživati kao rezervna opcija za globalne internet komunikacije. Ovaj projekt, poznat kao HEIST (hiperbalarni svemirsko-podmorski sustav koji osigurava informatičku sigurnost telekomunikacija), predstavlja odgovor na incident iz veljače 2024. godine kada je teretni brod Rubymar, pogođen napadom projektila Houthija, povukao svoj sidro po dnu Crvenog mora i prekinuo tri optička kabela.

Učinak Prekida na Globalnu Internet Infrastrukturu

Prema izvješću IEEE Spectruma, ovi su kablovi zaduženi za oko četvrtinu cijelog internet prometa između Europe i Azije. Ovaj incident je natjerao mnoge da preusmjere podatke, što je istaknulo krhkost globalne internet infrastrukture. Više od 95% interkontinentalnog internet prometa ovisi o podmorskim optičkim kablovima, dok se više od 1.2 milijuna kilometara ovih kabela proteže širom svijeta. Nažalost, ovi tanki kablovi su često izloženi slučajnim oštećenjima i sabotažama, jer leže nezakopani na dubokom dnu mora.

Prijetnje Od Državnih Aktera

Dok je incident s Rubymarom bio nenamjeran, zapadni dužnosnici imaju dokaze o namjernoj sabotaži podmorskih kabela od strane državnih aktera poput Rusije i Kine. U svjetlu ovakvih prijetnji, NATO je već najavio planove za preventivne mjere, uključujući korištenje podmorskih dronova.

Glavni Ciljevi Projekta HEIST

  • Brza Detekcija Oštećenja: Projekt ima dva glavna cilja – brzo otkrivanje oštećenja kabela i precizno lociranje prekida.
  • Prošireni Kapacitet Preusmjeravanja: Također će povećati kapacitet preusmjeravanja podataka kroz alternativne kanale, uključujući satelite.

Posebna pažnja će biti posvećena preusmjeravanju podataka visoke važnosti na satelite, čime se smanjuje oslanjanje na ugrožene podmorske kabele.

Testiranja i Istraživanje

Testiranja projekta HEIST započet će 2025. godine na Institutu za tehnologiju Blekinge u Švedskoj. Istraživači iz više zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, Švedsku, Island i Švicarsku, radit će na razvoju sustava za bržu detekciju prekida koji će omogućiti precizno lociranje oštećenja do unutar jednog metra. Također će istraživati mogućnosti korištenja satelitskih sustava zaliha koji koriste optiku s visokim propusnim opsegom, poput infracrvenih lasera, koji već koriste Starlink sateliti.

Završna Riječ

Dok trenutno ne postoji jedinstveno rješenje za ove izazove, NATO-ov cilj je izgraditi raznoliku i otpornu mrežu koja osigurava sigurnu globalnu komunikaciju tijekom hitnih situacija. Ovaj ambiciozni projekt HEIST simbolizira napore za unapređenje informatičke sigurnosti u svijetu gdje su komunikacije neophodne za stabilnost i suradnju.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Putovanje kroz vrijeme, Terminator i Bootstrap paradoks

Next Post

Istraživač je dobio veliku nagradu za otkrivanje Facebookove greške koja može otključati vrata njegovim internim sustavima

Related Posts